Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Zastosowanie wciągników linowych i łańcuchowych

Zastosowanie wciągników linowych i łańcuchowych

data dodania
2021-07-07 16:21:42

Suwnice zaliczane są do urządzeń dźwignicowych, które nierzadko wyposażone są we wciągniki linowe lub łańcuchowe. Co warto wiedzieć o zastosowaniu tych elementów w suwnicach? Czym różnić się będzie zastosowanie wciągników linowych i łańcuchowych? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można w naszym wpisie. Już dziś zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych tym tematem.

 

Wciągnik w suwnicy - co to takiego?

 

W konstrukcji wielu suwnic niezwykle ważnym elementem jest wciągnik. Czym jest i jakie ma zadanie? Wciągnik jest ważną dźwignicą, która umożliwia bezpieczne podnoszenie ładunku z wykorzystaniem liny lub łańcucha. Stąd też bierze się zróżnicowanie na wciągniki linowe i łańcuchowe. Te jednak różnić się będą rodzajem zastosowania. Dodatkowo warto wiedzieć, że wybór konkretnego rodzaju wciągnika może mieć duże znaczenie dla zapewnienia maksymalnie bezpiecznej eksploatacji suwnicy.

 

Wciągniki linowe - charakterystyka

 

Jednym z najważniejszych wyróżników wciągników linowych pozostaje ich duża wszechstronność zastosowania oraz najwyższa niezawodność działania nawet w najcięższych warunkach pracy. Wielowariantowość wciągników linowych osiągana jest dzięki szerokiemu zakresowi udźwigu. Mowa bowiem o możliwości podnoszenia ciężarów o masie od 1 tony do nawet 120 ton! 

 

Zastosowanie wciągników linowych E oraz U

 

Wciągniki linowe najczęściej występują w jednej z dwóch opcji. Mowa o wciągnikach typu E lub U. Pierwszy z wymienionych rodzajów ma zazwyczaj zwartą, kompaktową konstrukcję oraz jest wyposażony w dwa niezależnie napędzane koła jezdne. Do tego możliwe jest dostosowanie rozstawu kół do szerokości jezdni dźwignicowej, czyli do profilu suwnicy. Z kolei wciągniki linowe typu U stosowane są głównie dla większych udźwigów oraz większych wysokości podnoszenia. Tego rodzaju wciągniki wyposażone są zazwyczaj w dwa wózki jezdne z napędem bezpośrednim. Dodatkowo warto dodać, że wciągniki typu U znajdują zastosowanie głównie w suwnicach jednodźwigarowych o małych rozpiętościach oraz dużych udźwigach jednocześnie.

 

Ponadto wciągniki linowe o niskiej zabudowie w wykonaniu przejezdnym, są szeroko stosowane w suwnicach pomostowych oraz bramowych. Sprawdzają się szczególnie w takich sytuacjach, w których przestrzeń podnoszenia jest w znacznym stopniu ograniczona. Ponadto wciągniki w takiej konfiguracji z powodzeniem mogą być wykorzystywane także jako samodzielne urządzenie podnoszące. Dzięki temu zaś, że w ich budowie zastosowano kompaktową konstrukcję, realne staje się maksymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni.

 

Stacjonarne wciągniki linowe

 

Dużą popularnością cieszą się także stacjonarne wciągniki linowe. Tego rodzaju urządzenia instalowane są najczęściej na różnorodnych konstrukcjach wsporczych. Gdzie znajdą swoje zastosowanie? Świetnie sprawdzą się jako ważny element wyposażenia wciągarek zamontowanych na suwnicach dwudźwigarowych oraz w dźwignicach specjalnego zastosowania.

 

Wciągniki łańcuchowe i ich zastosowanie

 

Nowoczesne wciągniki łańcuchowe stosowane w wielu suwnicach pozwalają na wykonanie większości zadań związanych z przenoszeniem ładunków na stanowiskach pracy. W większości przypadków mowa o możliwości udźwigu od 80 do 5000 kg - najczęściej jednak w praktyce wciągniki łańcuchowe wykorzystuje się do podnoszenia ładunków o ciężarze do 1000 kg. Tego rodzaju wciągniki stanowić będą ekonomiczną alternatywę dla wciągników linowych. Kiedy zaś są wykorzystywane najczęściej? Ich eksploatację poleca się głównie w takich środowiskach, w których występuje duże zagęszczenie stanowisk pracy. Świetnie sprawdzą się głównie w suwnicach modułowych oraz w montażu na torach podwieszanych. Do tego warto podkreślić, że nowoczesne wciągniki łańcuchowe zdecydowanie lepiej odnajdują się podczas pracy wykonywanej na zewnątrz - także podczas niekorzystnego działania warunków atmosferycznych. Szeroki wybór tego rodzaju wciągników łańcuchowych, z wciągnikami elektrycznymi, znaleźć można w bogatym asortymencie firmy Demagcranes oraz na stronie. 

 

 

Na co warto zwrócić uwagę podczas doboru wciągnika?

 

Wybierając odpowiedni wciągnik, warto zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych czynników. Warto wziąć pod uwagę głównie nie tylko jego udźwig i prędkość roboczą, ale i grupę natężenia pracy. Należy podkreślić, że właśnie od prawidłowego wyboru wciągnika uzależniona będzie ogólna niezawodność oraz trwałość całej dźwignicy. Nie warto więc bagatelizować wymienionych czynników podczas doboru rodzaju wciągnika. Jest on bowiem bezsprzecznie niezwykle ważnym elementem każdej suwnicy!

Artykuły
data dodania
2023-06-07 09:16:06
Kredyt pod zastaw działki to popularna forma finansowania, która umożliwia osobom zainteresowanym uzyskanie dodatkowych środków na realizację różnorodnych celów. Czy to budowa domu, zakup nieruchomości, czy też rozwinięcie działalności gosp...
data dodania
2023-06-07 09:02:36
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup używanego laptopa. Jest to rozwiązanie często korzystne z finansowego punktu widzenia, ale może wiązać się również z pewnym ryzykiem. Przed dokonaniem takiego zakupu warto zwróc...
data dodania
2023-06-07 08:36:37
Wielu miłośników kotów doskonale wie, jak ważne jest zapewnienie swojemu pupilowi odpowiedniej ilości zabawy i aktywności w domu. Bawiąc się z kotem, nie tylko zapewnimy mu rozrywkę i stymulację, lecz także budujemy silną więź między nami a...
Zobacz wszystkie artykuły