Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     W co się bawić w pracy, czyli grywalizacja w Twojej firmie

W co się bawić w pracy, czyli grywalizacja w Twojej firmie

data dodania
2019-12-04 10:07:46

160 godzin - to czas, który przeciętny Polak spędza średnio każdego miesiąca w pracy. Mówiąc inaczej to trochę tak, jakby każdy z nas przeprowadzał się do firmy na jeden tydzień. Co więc zrobić, aby pracownicy czuli się komfortowo i nie tracili zaangażowania, jednocześnie wykonując swoje obowiązki na wysokim poziomie? Ciekawym rozwiązaniem może być wprowadzenie grywalizacji.

 

Czym jest grywalizacja?

 

Grywalizacja – pojawiła się w biznesie pojawiła w 2007 roku i zwana jest także gamifikacją. Pojęciem tym można nazwać szereg technik motywacyjnych, które wykorzystują mechanizmy z gier fabularnych i komputerowych. Jej celem jest zwiększenie zaangażowania pracowników w codziennych, nierzadko monotonnych czynnościach służbowych. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie i przedstawienie ich w taki sposób, by stały się atrakcyjnymi wyzwaniami, a nie przykrą koniecznością, którą trzeba spełnić. Cały mechanizm opiera się na potrzebie bycia nagradzanym, a także wrodzonej chęci człowieka do współzawodnictwa.

 

Mogłoby się wydawać, że tego typu metoda motywowania pracowników, to wymysł współczesnego świata, który stworzono przede wszystkim z uwagi na dynamicznie rozwijające się środowiska korporacyjne. Okazuje się jednak, że wykorzystywanie elementu rywalizacji w organizacji miało miejsce już w czasach PRL – u. Wówczas osobom, które osiągały najlepsze wyniki przyznawano tytuł przodownika pracy. Z kolei już w czasach rodzącego się kapitalizmu dużą popularność zyskały systemy lojalnościowe, których celem było mobilizowanie konsumentów do zakupu. Sprzedaż zwiększano za pomocą motywowania konsumentów do zdobywania następnych poziomów. Samo pojęcie grywalizacji stało się popularne, gdy spotkało się z zainteresowaniem programistów oraz osób zajmujących się zarządzaniem. Grywalizacja może dotyczyć pracowników na różnych szczeblach i stanowiskach, niezależnie od  ich statusu zawodowego czy doświadczenia.

 

Grywalizacyjne warunki

 

Nie każda rywalizacja pomiędzy pracownikami w firmie staje się od razu motywacyjnym narzędziem. Aby można było mówić o przemyślanej i dobrze zaplanowanej grywalizacji, musi ona spełniać określone warunki. Priorytetem jest współzawodnictwo. W określonych okolicznościach w każdym człowieku mogą obudzić się poczucie przynależności do grupy czy cechy lidera. Ponadto może wytworzyć się specyficzna więź z grupą, która powstaje w wyniku odkrywania podobnych zainteresowań i posiadania wspólnego celu. Następnym elementem efektywnej grywalizacji powinno być opracowanie fabuły, na której zostanie oparta cała zabawa. Wówczas pracownicy mogą identyfikować się z określoną historią, co spowoduje większe zaangażowanie z ich strony. Na zwiększenie pomysłowości i aktywności na pewno  wpłynie też system odznak, nagród, poziomów trudności, rankingów, itd. – coś, co pozwoli poszczególnym osobom wyróżnić się czy zaistnieć. Najważniejszą dla systemu gamifikacyjnego jest zamiana codziennych czynności zawodowych w zabawę. Koniecznym jest więc tu pojawienie się elementu chwilowego zapomnienia i oderwania od zwyczajnej, zawodowej rzeczywistości.

 

Grywalizacja krok po kroku

 

Przed wdrożeniem tego systemu do swojej organizacji najpierw należy przemyśleć całą strategię działania. Sam proces wprowadzenia grywalizacji nie jest skomplikowany, jednak chodzi o to, aby osiągnąć dzięki niemu założone efekty. Dlatego warto zadbać o uwzględnienie pewnych aspektów:

  • Powinniśmy rozpocząć od sprecyzowania głównego celu biznesowego i odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego firma potrzebuje akurat takiego rodzaju rozwiązań?”.
  • Aby narzędzia motywacyjne zostały właściwie dopasowane, powinniśmy poznać potrzeby osób, które będą z nich korzystać – co jest dla nich ważne, jaka forma najefektywniej do nich przemówi?
  • Istotne jest określenie jakie przykłady zachowań wśród pracowników są pożądane, a które chcielibyśmy wyeliminować. Wiedza ta pozwoli właściwie dostosować fabułę i scenariusz gry do konkretnych sytuacji.
  • Grywalizacja jest bezcelowa, jeżeli nie ustalimy określonych zasad. Pracownicy muszą znać reguły, według których toczy się gra. Jej zasady powinny być proste, jasne i przejrzyste – dla wszystkich.
  • Powinniśmy na bieżąco monitorować i sprawdzać rozgrywkę. Warto zwrócić uwagę na opinie uczestników i feedback.
  • Powinniśmy zadbać o klarowne przedstawienie systemu nagród. Istnieje ryzyko, że nie wiedząc co można otrzymać w zamian, pracownicy szybko się zniechęcą i prowadzenie jakichkolwiek gier nie będzie dla nich interesujące.
  • Najczęściej popełnianymi błędami podczas wdrażania grywalizacji w biznesie są zbyt trudne i skomplikowane zasady gry, brak systemu nagradzania oraz niewłaściwie zdefiniowane cele. Warto pamiętać o tym, że tworząc cały system powinniśmy myśleć o pracowniku, jego oczekiwaniach i potrzebach.

 

Jak to zrobić w praktyce?

 

Przykładowo - na platformie grywalizacyjnej znajdują się określone misje, które pracownicy mają za zadanie zrealizować. Zostały one przygotowane w formie krótkich, prostych zadań z różnych kategorii, m.in. jakość, szkolenia, biznes. Za zakończenie misji z sukcesem przyznawane są odznaki, czyli badge. Ich forma może być dowolna, zaś jej określenie jest zależne od  indywidualnych wskazówek graficznych firmy. Zgodnie z przyjętymi normami funkcjonowania gamifikacji w przedsiębiorstwie, występują również tabele liderów i rankingi pracowników. Dzięki temu możemy na bieżąco prezentować wyniki firmowej rywalizacji. Z kolei zaproponowany system nagród jest bardzo rozległy, ponieważ zawiera katalog blisko trzydziestu różnorodnych wariantów do wyboru. Interesującym rozwiązaniem może być nagradzanie uczestników w postaci kuponów ranatowych lub dostosowanie ich do aspektów pracy w przedsiębiorstwie np. wolny dzień. Ważne jest również uwzględnienie wewnętrznej komunikacji – stworzone narzędzia pozwalają na swobodną wymianę informacji między graczami. Kanałami kontaktu mogą być maile, smsy czy prezentacje multimedialne.

 

Jakie są zalety grywalizacji?

 

Dobrze zaplanowany system motywacji poprzez grę i przemyślana strategia mogą przynieść szereg wymiernych korzyści – na różnych płaszczyznach, zarówno w małych, jak i większych przedsiębiorstwach:

  • Zwiększenie zaangażowania – szczególnie ważna kwestia w firmach, w których praca bazuje na wykonywaniu dość monotonnych, powtarzalnych zadań. Ryzyko znużenia, a co za tym idzie – spadku efektywności jest w tej sytuacji spore. Zamiana z pozoru nudnych czynności służbowych w interesujące wyzwania w ramach gry, może spowodować, że wykonywanie obowiązków stanie się atrakcyjniejsze. Dodatkowo może przełożyć się na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia syndromu wypalenia zawodowego.
  • Optymalizacja kosztów – w sytuacji, gdy w przedsiębiorstwie występuje duża rotacja pracowników, wówczas działanie mechanizmu gier motywacyjnych bardzo dobrze sprawdza się w procesie onboardingu. Gamifikacja wpływa pozytywnie na przyswajanie wiedzy i nowych informacji, w skutek czego adaptacja nowozatrudnionych pracowników może przebiegać dużo sprawniej. Zmniejszy się też nakład zasobów ludzkich oraz środków finansowych.
  • Budowanie relacji – w momencie, kiedy mamy do czynienia z interesującym projektem, czymś co jest dla większości osób atrakcyjną nowością, naturalnym odruchem jest wymiana opinii na ten temat. Gracze będą omawiać wypełnianie poszczególnych zadań, a także porównywać swoje wyniki. To z kolei może mieć pozytywny wpływ na rozwój wewnętrznej komunikacji w organizacji.
  • Eliminacja niepożądanych zachowań – każda firma ma problemy z określoną tendencją do różnych, (nie zawsze właściwych) praktyk wśród pracowników. Jeśli przed wdrożeniem gry precyzyjnie określimy cele, a następnie właściwie wykorzystamy grę, z pewnością pomoże krok po kroku wprowadzać zmiany. Dodatkowo pracownicy sami zaczną stosować się do konkretnych zasad i wytycznych, nie będą mieli poczucia, że coś zostaje im narzucone z góry.

 

Projekt, który przeprowadzono w Google może być przykładem ciekawie zrealizowanej grywalizacji. Celem było zmniejszenie kosztów, wynikających ze służbowych wyjazdów. Pracownicy mieli za zadanie odnajdywać tańsze połączenia i noclegi, niż te, które im proponowano. Jakie były efekty? Google zaoszczędziło miliony, a pracownicy uczestniczący w wyzwaniu oprócz zysków finansowych, mogli czerpać sporą satysfakcję z „oszukania” systemu. Z kolei w Duńskich Kolejach Państwowych wszyscy pracownicy zostali zaproszeni do zaproponowania swoich pomysłów i dodatkowych działań na rzecz firmy. Przyniosło to ogrom inicjatyw, które miałyby polepszyć jakość obsługi klienta. Co ciekawe, wiele z nich zaproponowali szeregowi podwładni.

 

Grywalizacja jest kreatywnym, nieszablonowym i innowacyjnym sposobem na osiągnięcie zamierzonych celów w organizacji. Zaadaptowanie motywów z gier komputerowych w miejscu pracy z biegiem czasu staje się coraz popularniejszym elementem wykorzystywanym w zarządzaniu zasobami ludzkimi. To interaktywne narzędzie, mogące wprowadzić firmę w całkowicie nowy wymiar.

 

Więcej informacji o grywalizacji dowiedzą się Państwo pod adresem: https://www.ideo.pl/marketing-internetowy/grywalizacja/

 

Artykuły
data dodania
2024-03-26 15:30:36
W dzisiejszych czasach, gdy wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji spawanych stanowią fundament nowoczesnej inżynierii, kluczowe znaczenie mają precyzyjne i regularne badania połączeń spawanych. Od sprawdzania jakości spoin przez nienisz ...
data dodania
2024-03-26 14:44:00
Czy marzysz o niezapomnianej majówce z rodziną w malowniczym górskim krajobrazie? Poznaj pakiety pełne atrakcji, które zapewnią rozrywkę zarówno dla małych, jak i dużych odkrywców. Od edukacyjnych ścieżek przyrodniczych po emocjonujące przy...
data dodania
2024-03-26 14:17:27
Szukasz idealnego miejsca na relaksujący wypoczynek? Odkryj, jak wybrać wymarzony dom nad Jeziorem Drawskim, gdzie natura łączy się z komfortem, zapewniając niezapomniane chwile wśród malowniczych krajobrazów Pojezierza Drawskiego. Taka lok ...
Zobacz wszystkie artykuły