Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Transportowanie żywności – jakie wymagania należy spełnić?

Transportowanie żywności – jakie wymagania należy spełnić?

data dodania
2021-12-01 14:40:13

By móc w pełni legalnie i w sposób bezpieczny transportować żywność, niezbędne jest uprzednie wykonanie wymaganych analiz. Przewóz produktów spożywczych to złożony proces, wymagający spełnienia odpowiednich wymagań. Co trzeba wiedzieć, zanim zdecyduje się na transportowanie żywności? Odpowiadamy!

 

Co warto wiedzieć o transporcie żywności?

 

Współcześnie transport żywności realizowany jest zarówno na skalę krajową, jak i międzynarodową. Właśnie z tego względu kierowców, przewożących żywność pomiędzy kilkoma państwami, obowiązują nie tylko przepisy, które funkcjonują w Polsce, ale również przepisy unijne oraz międzynarodowe.

 

Dwa najważniejsze dokumenty obowiązujące w transporcie żywności to:

 

Przygotowanie pojazdu do transportu żywności – o czym należy pamiętać?

 

W transporcie produktów spożywczych ogromny nacisk kładzie się na odpowiednie przygotowanie pojazdu. Jednym z najpopularniejszych rodzajów transportu, stosowanym w przewozie żywności, jest transport chłodniczy. W transporcie chłodniczym wykorzystywane są specjalne pojazdy, czyli chłodnie, które wyposażone są w system chłodzenia (temperatura dochodząca do -20°C) oraz izolowane ściany i sufit.

 

Ponadto transport artykułów spożywczych może być realizowany za pomocą czterokołowca izotermicznego, który nie posiada systemu chłodzenia lub za pomocą lodowni ze specjalnym systemem mrożenia. Transport chłodniczy najlepiej sprawdza się na terenie krajów, w których przez cały rok utrzymują się wysokie temperatury, a więc przy transporcie do Bułgarii, Grecji czy Hiszpanii.

 

Co więcej, każdy pojazd do transportu żywności powinien posiadać aktualny przegląd oraz zostać dopuszczony do użytkowania przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny, a także – w przypadku transportu mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego – zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. Kierowca przewożący żywność musi także posiadać aktualną książeczkę sanepidowską. Co więcej, wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego powinny zostać zarejestrowane przez powiatowego lekarza weterynarii.

 

Transport produktów spożywczych – o czym nie można zapomnieć?

 

Jak widać transport produktów spożywczych to bardzo poważne przedsięwzięcie, do którego należy się odpowiednio przygotować. O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na przewóz żywności? Otóż pojazd, którym będzie ona transportowana, musi być w pełni sprawny oraz dokładnie czyszczony po każdym transporcie. Jeśli wewnątrz znajduje się chłodnia, musi posiadać specjalny system monitorujący i zapisujący temperaturę. Dlaczego? Otóż podczas transportu temperatura musi być utrzymywana na odpowiednim poziomie (tzw. łańcuch chłodniczy). Należy pamiętać, że produkty, które transportowane są w niewłaściwych temperaturach, a także te, które rozmrożą się podczas transportu, a następnie zostaną ponownie zamrożone, stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Artykuły
data dodania
2024-04-18 14:05:30
Marzysz o idealnym wyglądzie na plaży? Poznaj tajniki nowej generacji strojów kąpielowych dwuczęściowych, które nie tylko podkreślą Twoje atuty, ale również wysmuklą sylwetkę. Odkryj, jak stroje kąpielowe dwuczęściowe push up i wyszczuplają ...
data dodania
2024-03-29 13:48:09
Współczesne metody diagnozowania chorób wymagają precyzji i dokładności, a tomografia klatki piersiowej spełnia te wymagania, umożliwiając lekarzom detekcję nawet najmniejszych zmian w strukturach klatki piersiowej. Dzięki niezwykłej rozdzi ...
data dodania
2024-03-26 15:30:36
W dzisiejszych czasach, gdy wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji spawanych stanowią fundament nowoczesnej inżynierii, kluczowe znaczenie mają precyzyjne i regularne badania połączeń spawanych. Od sprawdzania jakości spoin przez nienisz ...
Zobacz wszystkie artykuły