By móc w pełni legalnie i w sposób bezpieczny transportować żywność, niezbędne jest uprzednie wykonanie wymaganych analiz. Przewóz produktów spożywczych to złożony proces, wymagający spełnienia odpowiednich wymagań. Co trzeba wiedzieć, zanim zdecyduje się na transportowanie żywności? Odpowiadamy!
Współcześnie transport żywności realizowany jest zarówno na skalę krajową, jak i międzynarodową. Właśnie z tego względu kierowców, przewożących żywność pomiędzy kilkoma państwami, obowiązują nie tylko przepisy, które funkcjonują w Polsce, ale również przepisy unijne oraz międzynarodowe.
Dwa najważniejsze dokumenty obowiązujące w transporcie żywności to:
W transporcie produktów spożywczych ogromny nacisk kładzie się na odpowiednie przygotowanie pojazdu. Jednym z najpopularniejszych rodzajów transportu, stosowanym w przewozie żywności, jest transport chłodniczy. W transporcie chłodniczym wykorzystywane są specjalne pojazdy, czyli chłodnie, które wyposażone są w system chłodzenia (temperatura dochodząca do -20°C) oraz izolowane ściany i sufit.
Ponadto transport artykułów spożywczych może być realizowany za pomocą czterokołowca izotermicznego, który nie posiada systemu chłodzenia lub za pomocą lodowni ze specjalnym systemem mrożenia. Transport chłodniczy najlepiej sprawdza się na terenie krajów, w których przez cały rok utrzymują się wysokie temperatury, a więc przy transporcie do Bułgarii, Grecji czy Hiszpanii.
Co więcej, każdy pojazd do transportu żywności powinien posiadać aktualny przegląd oraz zostać dopuszczony do użytkowania przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny, a także – w przypadku transportu mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego – zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. Kierowca przewożący żywność musi także posiadać aktualną książeczkę sanepidowską. Co więcej, wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego powinny zostać zarejestrowane przez powiatowego lekarza weterynarii.
Jak widać transport produktów spożywczych to bardzo poważne przedsięwzięcie, do którego należy się odpowiednio przygotować. O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na przewóz żywności? Otóż pojazd, którym będzie ona transportowana, musi być w pełni sprawny oraz dokładnie czyszczony po każdym transporcie. Jeśli wewnątrz znajduje się chłodnia, musi posiadać specjalny system monitorujący i zapisujący temperaturę. Dlaczego? Otóż podczas transportu temperatura musi być utrzymywana na odpowiednim poziomie (tzw. łańcuch chłodniczy). Należy pamiętać, że produkty, które transportowane są w niewłaściwych temperaturach, a także te, które rozmrożą się podczas transportu, a następnie zostaną ponownie zamrożone, stanowią zagrożenie dla zdrowia.