Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Spilt Payment na czym to polega?

Spilt Payment na czym to polega?

data dodania
2018-08-02 11:48:07

Od 1 lipca 2018 roku weszły w życie przepisy umożliwiające podatnikom VAT płatność należności z faktury za nabycie produktu lub usługi w systemie split payment (podzielonej płatności). Wcześniej takie rozwiązanie stosowane było m.in. we Włoszech, Czechach i Turcji. Celem podzielonej płatności VAT jest uszczelnienie systemu podatkowego. Na czym dokładnie polega ten mechanizm?

 

Na czym polega spilt payment?

 

Split payment to mechanizm pozwalający na rozdzielenie opłaty faktury za towar lub usługę na kwotę odpowiadającą wysokości należnego podatku VAT oraz kwotę netto dla sprzedawcy. Podzieloną płatność wdrożono na mocy zmiany ustawy o podatku od towarów i usług (ustawodawca dodał rozdział 1a).

 

Split payment pozwala podzielić płatność za fakturę (sprzedaż towarów lub usług) na 2 części:

  • wartość netto na rachunek dostawcy towaru lub usługi,

  • podatek VAT na specjalny rachunek VAT dostawcy.

Warto wiedzieć, że obowiązujące przepisy wprowadzają mechanizm podzielonej płatności jedynie do transakcji pomiędzy podatnikami (relacje firma – firma, czyli B2B). W przypadku transakcji firma – osoba prywatna mechanizm split payment nie jest stosowany. Co ważne, zapłat w systemie split payment można dokonywać wyłącznie w złotych polskich. Zastosowanie mechanizmu jest dobrowolne.

 

Rachunek VAT

 

Rachunki VAT zostały otwarte automatycznie przez banki i SKOK-i. Instytucje finansowe zostały zobligowane przez nowe przepisy do otworzenia oddzielnych rachunków rozliczeniowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie są to więc samoistne konta, ale rachunki połączone z głównym rachunkiem firmowym podatnika. Oznacza to, że sam podatnik nie musi informować Urzędu Skarbowego o otwarciu oddzielnego rachunku VAT.

W przelewie należy oznaczyć:

  • kwotę całości lub części podatku VAT, który wynika z danej faktury,

  • kwotę lub całość wartości sprzedaży (brutto),

  • numer faktury,

  • numer identyfikacyjny na potrzeby podatkowe dostawcy usług lub towarów (numer NIP lub PESEL).

Kiedy przepisy wchodzą w życie?

 

Mechanizm podzielonej płatności przedsiębiorcy mogą zastosować do każdej faktury (w relacjach B2B) opłacanej po 1 lipca 2018 rok, ponieważ ustawa o VAT nie mówi o terminie wystawienia lub dostarczenia dokumentu przed 1 lipca. W praktyce przepisy obowiązują więc w oparciu o datę płatności.

 

Porady udzieliło biuro rachunkowe ksiegowygdynia.pl

Artykuły
data dodania
2024-04-19 13:40:01
Druk cyfrowy odgrywa kluczową rolę w dynamicznie rozwijającym się świecie biznesu, oferując przedsiębiorstwom możliwość szybkiego i efektywnego komunikowania się z ich klientami. Dzięki rozwojowi drukarni online, firmy mogą teraz w łatwy i ...
data dodania
2024-04-18 14:05:30
Marzysz o idealnym wyglądzie na plaży? Poznaj tajniki nowej generacji strojów kąpielowych dwuczęściowych, które nie tylko podkreślą Twoje atuty, ale również wysmuklą sylwetkę. Odkryj, jak stroje kąpielowe dwuczęściowe push up i wyszczuplają ...
data dodania
2024-03-29 13:48:09
Współczesne metody diagnozowania chorób wymagają precyzji i dokładności, a tomografia klatki piersiowej spełnia te wymagania, umożliwiając lekarzom detekcję nawet najmniejszych zmian w strukturach klatki piersiowej. Dzięki niezwykłej rozdzi ...
Zobacz wszystkie artykuły