(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Rynek magazynowy w Polsce. Jak wygląda w 2019?

Rynek magazynowy w Polsce. Jak wygląda w 2019?

data dodania
2019-10-30 13:45:55

Polski rynek magazynowy rośnie w siłę. Widać to wyraźnie w statystykach z tego i ubiegłego roku. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by w dającej się przewidzieć perspektywie sytuacja miała się zmienić.

 

Jeszcze w 2008 polski rynek dysponował nieco ponad 5 milionami m. kw. powierzchni magazynowej. Ostatnia dekada przyniosła w branży spory wzrost, bo obecnie wartość ta wynosi już ponad 16 milionów. Ubiegły rok był zresztą dla branży rekordowy, bo łączna wartość wszystkich zawieranych w niej transakcji osiągnęła poziom 1,8 miliarda złotych, co w porównaniu z poprzednim oznaczało wzrost o blisko 100 procent. Spora część (1,3 miliarda) to zakupy platform inwestycyjnych, wśród których coraz więcej jest firm z Azji – te posiadają już 20 procent udziałów w rynku.

 

Rynek magazynowy w Polsce – najważniejsze regiony

 

Jeśli chodzi o podaż, na koncentruje się w Warszawie, na Górnym Śląsku oraz w centralnej części kraju. W 2018 to właśnie tam odnotowano prawie 60 procent aktywności klientów, co odpowiada około 1,5 miliona m. kw. powierzchni. Duże ożywienie widać też w Krakowie oraz Trójmieście, gdzie wynajęto 150 tysięcy m. kw. Poza tym ożywienie widać w regionach, które do tej pory nie były ważnymi punktami na magazynowej mapie polski – w kujawsko-pomorskim, na Podkarpaciu, w Lublinie, na ścianie zachodniej, Podlasiu, Warmii i w Świętokrzyskiem.

 

Rynek magazynowy w Polsce – wysokość czynszów

 

Mimo ożywienia w branży, ceny najmu nie wzrosły w większym stopniu. W większości przypadków pozostały na tym poziomie, a ewentualne różnice nie są znaczące. W oczy rzuca się jednak mniejsza niż w poprzednich latach różnica, wynikająca z faktu, że deweloperzy są mniej chętni do negocjacji wysokości czynszu. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z raportu sporządzonego przez industrial.pl.

 

Rynek magazynowy w Polsce – najaktywniejsze sektory

 

Wśród najemców powierzchni magazynowych widać dominację czterech sektorów, które odpowiadają za 75 procent popytu. Są to:

  1. operatorzy logistyczni (35 procent najmowanej powierzchni);

  2. sieci sklepów (15 procent);

  3. firmy dystrybucyjne (13 procent);

  4. sklepy internetowe (12 procent)

Ta ostatnia branża wydaje się szczególnie ważna, jeśli chodzi o prognozowanie, w którym kierunku będzie rozwijać się rynek magazynowy. Jej specyfika i rosnące wciąż znaczenie wymuszają na deweloperach wprowadzanie zupełnie nowych rozwiązań.

Artykuły
data dodania
2020-06-18 10:18:16

Każda organizacja, bez względu na to, czy jest duża czy mała, musi zdawać sobie sprawę, że jej sukces i przetrwania na rynku zależy od jej marki i reputacji. W dzisiejszych czasach przekaz informacji i komunikacja są bardzo spersonalizowane...

data dodania
2020-06-08 15:15:20

Wzmacnianie odporności organizmu jest ważne nie tylko zimą. Dbaj o nią przez cały rok, by zabezpieczyć się przed wszelkimi infekcjami oraz chorobami. Istnieje kilka skutecznych sposobów, które warto wypróbować. Dużą rolę odgrywają także cod...

data dodania
2020-05-29 16:30:44

Zmęczone stopy to powszechny problem, z którym spotyka się niemal połowa dorosłego społeczeństwa. Ofiarami tej dolegliwości są głównie kobiety. Niewydolność żylna, która jest bezpośrednią przyczyną bólu stóp, prowadzi do powstawania trwałyc...

Zobacz wszystkie artykuły