(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Nadpłata kredytu hipotecznego - zalety i wady wcześniejszej spłaty kredytu

Nadpłata kredytu hipotecznego - zalety i wady wcześniejszej spłaty kredytu

data dodania
2019-07-05 09:11:49

Kredyt hipoteczny to dla wielu z nas jedyne rozwiązanie, dzięki któremu możemy spełnić swoje marzenia o własnym mieszkaniu lub domu.

 

Niestety jest to zobowiązanie, które podejmujemy na wiele lat. Dla wielu z nas perspektywa konieczności spłacania rat przez całe życie zawodowe jest obciążeniem, które spędza sen z powiek. Nie dziwi więc fakt, że w chwili, w której dysponujemy większą ilością pieniędzy zastanawiamy się nad nadpłatą kredytu hipotecznego. Czy jednak jest to dobra decyzja? Czy wcześniejsza spłata kredytu naprawdę się opłaca? Przekonajmy się.

 

Zalety nadpłaty kredytu hipotecznego

 

Wcześniejsza, nawet częściowa spłata kredytu hipotecznego może pozytywnie wpłynąć na stan twoich finansów. Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że dzięki temu koszty kredytu będą niższe. Odsetki oblicza się bowiem od wielkości kapitału, który znacznie zmniejsza się w chwili nadpłaty. Wcześniejsza spłata może również znacząco skrócić okres kredytowania, dzięki czemu znacznie szybciej spłacisz swoje zobowiązania i zaczniesz cieszyć się wolnością. Dla wielu osób ma to ogromne znaczenie. Możesz również porozumieć się z bankiem co do tego, by okres kredytowania pozostał taki sam, za to raty miesięczne uległyby zmniejszeniu. Dzięki temu twój domowy budżet nie będzie tak napięty.

 

Wady i ewentualne ryzyko

 

Nadpłata kredytu hipotecznego nie jest jednakże wolna od wad i zagrożeń. Wśród nich wymienić możemy dodatkowe koszty. Banki, szczególnie w początkowych latach spłaty kredytu mogą zarządzać od swoich klientów prowizji związanej z wcześniejszą spłatą. Często wynosi ona nawet do 3% wysokości kapitału, przez co podjęcie decyzji o nadpłacie może wiązać się ze znacznie wyższymi kosztami niż nam się wydaje. To również konieczność sporządzenia aneksu do umowy, który wiąże się z koniecznością ponownego przeanalizowania twojej zdolności kredytowej oraz opłatą za jej sporządzenie. To jednak nie wszystko. Poświęcenie wszystkich swoich oszczędności na wcześniejszą spłatę kredytu może być bowiem zwyczajnie ryzykowne. Jeśli okaże się, że stracisz pracę lub zdrowie bank i tak może wymagać od ciebie spłaty kolejnych rat (mimo kwoty, którą nadpłaciłeś). Poza tym, wpłacenie oszczędności na spłatę zadłużenia nie generuje zysku. Czasem znacznie lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie tych pieniędzy, co przynosi dodatkowe zyski ułatwiające spłatę normalnym rytmem.

 

Jaką decyzję podjąć?

 

Jak widać, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli nasza sytuacja finansowa poprawiła się i posiadamy spory kapitał, który możemy przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego warto dokładnie przeanalizować swoją indywidualną sytuację, skontaktować się z bankiem i dobrym doradcą finansowym. Dopiero po dokładnym przeanalizowaniu swojej indywidualnej sytuacji oraz potencjalnych kosztów związanych z nadpłatą kredytu możemy podjąć decyzję co do tego, czy będzie to dla nas dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej odwiedź stronę https://www.open.pl/artykuly/czy-kredyt-hipoteczny-mozna-splacic-wczesniej.html. Znajdziesz tam wiele cennych informacji na temat wcześniejszej spłaty kredytu.

Artykuły
data dodania
2021-09-22 13:31:20

Higienizacja zębów powinna być regularnie wykonywana w celu uzupełnienia codziennej higieny jamy ustnej. W jej skład wchodzą najczęściej cztery zabiegi. Na czym polegają i co należy robić po ich wykonaniu. Odpowiedzi znajdziesz w naszym art...

data dodania
2021-08-20 13:01:31

Kleje montażowe One For All zgodnie ze swoją nazwą są po prostu bardzo uniwersalne. Jeśli więc poszukujesz rozwiązań, które umożliwiają zespojenie betonu, szkła, drewna, ceramiki i innych surowców bez kupowania odmiennych klejów, jest to od...

data dodania
2021-07-07 16:21:42

Suwnice zaliczane są do urządzeń dźwignicowych, które nierzadko wyposażone są we wciągniki linowe lub łańcuchowe. Co warto wiedzieć o zastosowaniu tych elementów w suwnicach? Czym różnić się będzie zastosowanie wciągników linowych i łańcuch...

Zobacz wszystkie artykuły
zakreconysklep.pl
sprawdzone-firmy.eu
sekretzdrowia.com.pl
najlepszefirmy.eu
spisfirmowy.pl
sklepyinternetowe.info.pl
dobre-firmy.biz
nazwa-firmy.eu
pazakupy.pl
dobre-firmy.eu
polskafirma.com.pl
dommieszkanie.pl