(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

data dodania
2019-09-03 14:25:44

Według badań kwestionariuszowych dla wielu Polaków posiadanie mieszkania na własność po spłaceniu kredytu hipotecznego oznacza osiągnięcie sukcesu finansowego. Zanim to się jednak stanie, należy wybrać odpowiedni kredyt, co może nie być wcale takie łatwe. Co warto wziąć pod uwagę?

 

Atrakcyjny kredyt hipoteczny powinien mieć jak najniższy wskaźnik RRSO. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty za udzielenie przez bank kredytu. Na kształt finalnej propozycji banku mocno wpływa zdolność kredytowa wnioskodawcy.

 

Wybór kredytu hipotecznego i sposobu jego zabezpieczenia

 

Kredyt hipoteczny to powszechnie stosowane rozwiązanie pozwalające na zakup pierwszego mieszkania lub domu. Każdy wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego rozpatrywany jest indywidualnie, a jego wynik uzależniony jest od sytuacji finansowej kredytobiorcy. Dokładne porównania różnych ofert bankowych i nie tylko można znaleźć np. w portalu ikalkulator.

 

Wybierając kredyt hipoteczny, szczególnie należy zwrócić uwagę na oprocentowanie. Oprócz przydatnego wskaźnika RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania) ważne są też ewentualne dodatkowe opłaty, takie jak np. prowizja za samo udzielenie zobowiązania.

Przeglądając różne oferty lub rozmawiając z pracownikiem banku w oddziale, warto zapoznać się z możliwościami zabezpieczenia kredytu. Podstawowym zabezpieczeniem jest nieruchomość, na której zakup przeznaczone są pieniądze. Każde dodatkowe zabezpieczenie zmniejszające ryzyko braku spłaty udzielonego zobowiązania działa na korzyść kredytobiorcy – oferta banku może być bardziej atrakcyjna pod względem finansowym.

 

Najpopularniejszym rodzajem zabezpieczenia jest wkład własny kredytobiorcy. Istnieje wiele wariantów – jego wysokość może wynosić 5, 10, 20 czy nawet 50% kosztu zakupu nieruchomości.  Osoby, które posiadają już inną nieruchomość, np. mieszkanie podarowane w spadku, mogą zabezpieczyć kredyt na nowe mieszkanie lub dom posiadanym obiektem.

 

Kiedy warto ubiegać się o kredyt hipoteczny? Zdolność kredytowa

 

Nie bez powodu na początku swojej kariery wiele młodych osób decyduje się na wynajem mieszkania. Wynika to m.in. z faktu, że przy niskich dochodach i krótkiej historii kredytowej potrzebna do zawarcia umowy z bankiem zdolność kredytowa może być niska. W praktyce oznacza to gorsze warunki oferowanego przez bank kredytu.

 

Kredyt hipoteczny warto rozważyć w sytuacji, gdy posiada się udokumentowane, stabilne dochody. Źródło dochodów, staż pracy i rodzaj umowy także wpływają na wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego i okres spłaty. Przed ubieganiem się o ten produkt warto oszczędzać i redukować koszty utrzymania, gdyż one także mają znaczenie dla procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny. Przykładowo, nawet posiadając środki na lepszy samochód, którego spalanie i koszty utrzymania są wyższe od obecnego pojazdu, warto wstrzymać się z zakupem do momentu przyznania kredytu. Z drugiej strony nie warto też z decyzją zwlekać zbyt długo – staranie się o kredyt hipoteczny z długim okresem spłaty (np. 30 lat) w wieku powyżej czterdziestu lat może być znacznie trudniejsze niż w przypadku dwudziesto- czy trzydziestokilkulatków.

Artykuły
data dodania
2021-04-29 13:07:55
Serwis drukarek atramentowych Warszawa oferuje sprawną naprawę i kompleksową obsługę zgodnie z oczekiwaniami klienta. Dobierając tego typu usługi, zwróćmy uwagę na dobrą jakość połączoną z atrakcyjną ceną. Drukarki i komputery to urządzenia...
data dodania
2021-04-13 08:11:44

 

Motocykle typu naked, swoją stylistyką najbardziej zbliżone są do klasyki gatunku - oznacza to, że pozbawione są przednich szyb, czyli owiewek. Pojazdami tego typu, z perspektywy kierowcy, jeździ się nieco łatwiej, ale przy pewn...

data dodania
2021-04-06 11:10:41

Jeszcze kilkanaście lat temu nowoczesne technologie nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem seniorów. Jednak obecnie, także przez pandemię, takie osoby otwierają się na nowe rozwiązania, które za pomocą internetu pozwalają im kontaktow...

Zobacz wszystkie artykuły
zakreconysklep.pl
sprawdzone-firmy.eu
sekretzdrowia.com.pl
najlepszefirmy.eu
spisfirmowy.pl
sklepyinternetowe.info.pl
dobre-firmy.biz
nazwa-firmy.eu
pazakupy.pl
dobre-firmy.eu
polskafirma.com.pl
dommieszkanie.pl