Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Mrożenie masła orzechowego – czy jest bezpieczne?

Mrożenie masła orzechowego – czy jest bezpieczne?

data dodania
2023-03-01 13:38:54

Masło orzechowe to popularny produkt spożywczy, który gości w wielu kuchniach. Jest bardzo lubiany ze względu na rozmaite możliwości jego wykorzystania. To pyszny składnik kanapek, pełnowartościowy dodatek do owsianek czy odżywcza baza do koktajli. Jednak niekiedy zdarza się, że kupujemy go za dużo, co zmusza nas do poszukiwania sposobów na jego przechowanie. Jednym z nich jest mrożenie. I tu pojawia się pytanie: czy mrożenie masła orzechowego jest bezpieczne dla zdrowia? Odpowiadamy!

 

Czy można mrozić masło orzechowe?

 

Czy można zamrozić masło orzechowe? Jak najbardziej! Masło orzechowe możesz zamrozić i przechowywać w zamrażarce przez 6 miesięcy. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli sporadycznie używasz masła orzechowego i nie chcesz, aby straciło ono swoją ważność. Masło orzechowe nadaje się bowiem do spożycia przez 2-3 miesiące po otwarciu.

 

Jak poprawnie zamrozić masło orzechowe?

 

Masło orzechowe przed zamrożeniem przełóż do specjalnego pojemnika, który może być przechowywany w niskich temperaturach – powinien on posiadać specjalny symbol. Bardzo ważne, by miał on również oznaczenie „BPA free”. Mówi ono o tym, że opakowanie jest wolne od szkodliwego związku chemicznego o nazwie 2,2-bis(p-hydroksyfenylo)propan, który może wpływać na układ hormonalny i nerwowy. Ponadto ważny jest również symbol noża i widelca, wskazujący na to, że pojemnik jest przeznaczony do stosowania w kontakcie z żywnością.

 

Pamiętaj również o tym, by w pojemniku zostawić trochę wolnego miejsca, ponieważ masło orzechowe podczas mrożenia może nieco zwiększyć swoją objętość. Na koniec dobrze je zamknij i upewnij się, że jest szczelny. Przed włożeniem opakowania do zamrażarki, zapisz też datę mrożenia, by móc łatwo sprawdzić, jaki jest termin przydatności do spożycia pasty orzechowej.

 

Mrożenie masła orzechowego – co jeszcze warto wiedzieć?

 

Nigdy nie zamrażaj masła orzechowego, które nie jest świeże. Najlepiej zrób to niedługo po otwarciu opakowania pasty. Dzięki temu po rozmrożeniu będzie miała mocno orzechowy smak i idealnie gładką konsystencję.

 

Potrzebujesz małych porcji masła orzechowego, np. do sosu sałatkowego czy koktajlu? Zamroź je w pojemniku na kostki lodu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba rozmrażać całego opakowania.

 

Co ważne, do mrożenia nadają się wszystkie rodzaje masła orzechowego. Możesz z powodzeniem zamrozić nie tylko masło arachidowe, ale także pastę z orzechów laskowych, krem z nerkowców czy masło migdałowe.

 

Rozmrażanie masła orzechowego krok po kroku

 

Masło orzechowe wyjmij z zamrażarki i przełóż je do lodówki na około 12 godzin. Po tym czasie wyjmij je, dobrze wymieszaj i takie masło jest już gotowe do spożycia. Jeśli jednak potrzebujesz użyć go szybciej, możesz spróbować rozmrozić je w kuchence mikrofalowej (jeśli ma funkcję rozmrażania). Zwróć jednak uwagę, by masło orzechowe nie zaczęło się gotować, gdyż w wysokiej temperaturze straci ono niektóre składniki odżywcze.

Artykuły
data dodania
2023-03-23 13:57:25
Zmienna faza rozrządu to zaawansowana technologia stosowana w silnikach spalinowych, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki zarządzane są procesy otwarcia i zamknięcia zaworów. Wprowadzenie tego systemu przyczyniło się do znacznej poprawy ...
data dodania
2023-03-01 13:38:54
Masło orzechowe to popularny produkt spożywczy, który gości w wielu kuchniach. Jest bardzo lubiany ze względu na rozmaite możliwości jego wykorzystania. To pyszny składnik kanapek, pełnowartościowy dodatek do owsianek czy odżywcza baza do k ...
data dodania
2023-02-21 15:37:29
Marzy Ci się błogi i spokojny wypoczynek w otoczeniu zjawiskowej natury? Nic straconego! Zawsze możesz się zdecydować na zainwestowanie w działki znajdujące się na Mazurach. Z pewnością nie będziesz tego żałować, ponieważ Mazury to jeden z ...
Zobacz wszystkie artykuły