Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Kroplówka do nawodnienia w domowych warunkach

Kroplówka do nawodnienia w domowych warunkach

data dodania
2024-11-05 09:29:05

Wielu pacjentów uważa, że kroplówka nawadniająca musi zostać podana wyłącznie w szpitalu. Otóż niekoniecznie. Dziś w gruncie rzeczy lekarze zachęcają do tego, aby w miarę możliwości korzystać z takich rozwiązań w domu. Oczywiście wszystko zależy od konkretnych przypadków. Porozmawiajmy o tym przez chwilę.
 

Podłączenie kroplówki w domowych warunkach
 

Sprawą wręcz fundamentalną jest korzystanie z pomocy wykwalifikowanej pielęgniarki. Jeśli podpięcie do kroplówki nawadniającej ma się odbyć w domu, nie należy tego robić samemu. Lekarze również wolą, aby pacjenci nie zostawiali tej kwestii w rękach osób bez doświadczenia. Tym bardziej że dziś do dyspozycji każdego z nas jest kroplówka online. Chodzi oczywiście o możliwość zamówienia profesjonalnej usługi przez internet. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie https://xn--kroplwka-w-domu-zrb.pl/.
 

Skutki niewłaściwego podłączenia kroplówki
 

Nawiązując do powyższego, warto zrozumieć powagę problemu. Otóż źle wpięta kroplówka może doprowadzić do zakażenia krwi. Pęknięcie i martwica żył też nie są rzadkością. Zwłaszcza pacjenci z tzw. kruchymi żyłami nie powinni zostawiać sprawy w niewykwalifikowanych rękach.


Utrudnienia przy wkuwaniu kroplówki
 

Istotne jest również to, że w wielu przypadkach kroplówka nawadniająca nie jest wcale łatwa do podłączenia. Osoby otyłe, chociażby, wymagają nieco innego podejścia. To samo dotyczy dzieci. U nich naczynia krwionośne są mniejsze i delikatniejsze zarazem. Wyszkolony personel medyczny będzie wiedział, jak poprawnie podłączyć kroplówkę dziecku. Rodzic natomiast może niechcący zaszkodzić.
 

Wskazania do stosowania kroplówki nawadniającej
 

Lekarz powinien zadecydować o tym, kiedy i w jakim zakresie stosować kroplówkę. Zazwyczaj jest ona skutecznym sposobem na przywrócenie bilansu wodnego ciała w przypadku nagłej utraty płynów. Może to mieć miejsce z powodu choroby układu pokarmowego. Przewlekła biegunka często wiąże się z odwodnieniem. Podobnie zresztą jak stan po nadużyciu alkoholu. Nie inaczej jest w przypadku substancji psychoaktywnych. Nie należy przy tym zapominać, że intensywne uprawianie sportów wysiłkowych również może doprowadzić do utraty zbyt dużej ilości wody. Latem nie bez znaczenia jest także czas przebywania na słońcu. To ważne zwłaszcza w przypadku osób starszych, jak i dzieci.
 

Jak rozpoznać objawy odwodnienia organizmu?
 

Niestety, diagnostyka nie jest wcale prosta. Symptomy odwodnienia mogą być podobne do wielu innych problemów zdrowotnych. Chodzi więc nie tylko o wzmożone uczucie pragnienia czy suchość w ustach. Nieprawidłowe zabarwienie moczu, zmniejszony apetyt, bezsenność, intensywny przyrost zmarszczek… Takie zjawiska mogą wskazywać na konieczność zamówienia kroplówki online. Niemniej mogą one również zwiastować całą masę innych problemów ze zdrowiem. Choćby dlatego konsultacje z lekarzem zawsze powinny poprzedzić decyzję o podłączeniu kroplówki.
 

Jak działa kroplówka nawadniająca?
 

Poprzez odpowiednie podpięcie do układu krwionośnego, specjalny mechanizm wpuszcza do organizmu stosowną ilość płynu. To oczywiście nie tylko woda. Kroplówki nawadniające zawierają też elektrolity. Najważniejszy to sód (Na+), który jest podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za prawidłowe nawodnienie. W zależności od potrzeb pacjenta kroplówka może również zawierać glukozę, magnez oraz potas. Płyn Ringera z mleczanami może być wskazany w niektórych przypadkach. To tak naprawdę zależy od danej sytuacji. Tym bardziej sprawą nie powinny zajmować się osoby bez kwalifikacji.
 

Zaleca się, aby osoby podpięte do kroplówki zostały w pozycji nieruchomej. Mogą leżeć na łóżku albo czytać książkę, dajmy na to. A jeśli już muszą dokądś pójść (na przykład do toalety), powinny korzystać ze stojaka, który będzie wyposażony w kółka. Chwilowe wypięcie kroplówki i wpięcie jej z powrotem jest wysoce niewskazane. Taką czynność mogą uzasadnić wyłącznie szczególne przypadki.
 

Przeciwwskazania do kroplówki
 

Jak każda czynność o charakterze medycznym, tak i kroplówka do nawadniania ma pewne przeciwwskazania zdrowotne. Mogą to być choroby skóry i błon śluzowych. Hemofilia, ogólnie wszelkie zaburzenia krzepnięcia krwi dyskwalifikują pacjenta do przyjmowania substancji odżywczych drogą dożylną. Siłą rzeczy wlewy nawadniające i witaminowe mogą nie zostać podane pacjentom, u których występuje alergia na którykolwiek ze składników płynu. A ciąża? To zależy. Każda przyszła mama musi tę kwestię omówić ze swoim lekarzem.
 

Podsumowanie
 

Wyrównanie gospodarki wodnej organizmu to główny powód, dla którego stosowana jest kroplówka nawadniająca w domu. Wiele jednak zależy od indywidualnych potrzeb. Wlew dożylny może bowiem mieć różny skład i nie należy traktować sprawy zbyt ogólnikowo. Nie należy również rezygnować z pomocy wykwalifikowanych pielęgniarek. Profesjonalne wlewy dożylne to najlepszy sposób na uniknięcie konsekwencji w postaci zakażenia krwi, chociażby. Zwłaszcza że fachowe usługi w tym zakresie można bezproblemowo zamówić przez internet. Wystarczy kliknąć podany wcześniej link.

Artykuły
data dodania
2024-12-06 10:11:59
  Witacze, czyli charakterystyczne znaki witające podróżnych przy wjeździe do miast i wsi, stają się coraz bardziej rozpoznawalnym elementem przestrzeni publicznej. To nie tylko oznaczenie geograficzne, ale i sposób na pokazanie tożsam ...
data dodania
2024-12-05 08:41:10
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak połączyć przyjemność z dbałością o zdrowie intymne? Kulki gejszy Vibe Therapy w klasycznej czerni są idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które pragną odkryć nowe horyzonty swojej seksualności. Opracowane z ...
data dodania
2024-12-03 08:29:41
Strażacy to ludzie pełni odwagi, męstwa, poświęcenia. Osoby pracujące w tej profesji zasługują na uznanie nie tylko za codzienną gotowość do ratowania życia, ale także za determinację i oddanie. Znalezienie odpowiedniego prezentu dla straża...
Zobacz wszystkie artykuły