Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Karta kredytowa - przyjaciel czy wróg? Zobacz, jak korzystać z niej mądrze

Karta kredytowa - przyjaciel czy wróg? Zobacz, jak korzystać z niej mądrze

data dodania
2018-04-16 11:05:44

Chociaż rośnie zainteresowanie kartami kredytowymi, większość Polaków nadal obawia się korzystania z tego środka płatniczego. Wystarczy jednak poznać kilka najważniejszych zasad, dzięki którym karta kredytowa wcale nie będzie pierwszym krokiem do spirali zadłużenia.

 

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) na koniec I kwartału 2017 roku, Polacy na swoim koncie mieli niemal 6 mln kart kredytowych. Tak dobry wynik wcale nie oznacza, że wszystkie karty są aktywne. Część osób nie używa tego środka płatniczego, m.in. z obawy przed wpadnięciem w poważne kłopoty finansowe. Strach wynika jednak głównie z niewiedzy, dlatego warto poznać kilka istotnych informacji na temat racjonalnego korzystania z tej formy płatności.

  • Korzystaj z okresu bezodsetkowego

Aby korzystanie z karty kredytowej było dla Ciebie opłacalne, korzystaj z okresu bezodsetkowego (tzw. grace period). Jest to forma kilkudziesięciodniowego nieoprocentowanego kredytu – wtedy możesz korzystać z pożyczonych pieniędzy bez żadnych finansowych konsekwencji.

Pamiętaj przy tym, że czas trwania okresu bezodsetkowego ustalany jest indywidualnie przez każdy bank. Przykładowo, w przypadku karty kredytowej dostępnej w ofercie Getin Banku grace period wynosi 52 dni.

Weź przy tym pod uwagę indywidualny okres rozliczeniowy, na podstawie którego ustalany jest okres bezodsetkowy. Średnio cykl trwa 30 dni, a więc okres bezodsetkowy trwa jeszcze przez 22 dni kolejnego cyklu rozliczeniowego. Jeżeli więc płatności kartą dokonasz 15. dnia cyklu rozliczeniowego, na spłatę zobowiązania bez odsetek masz w sumie 37 dni. Aby na spłatę mieć 52 dni, płatności kartą musisz dokonać pierwszego dnia cyklu rozliczeniowego.

  • Od razu spłacaj całą pożyczoną kwotę

Jeżeli chcesz, by korzystanie z karty kredytowej było nieoprocentowane, pożyczoną kwotę warto spłacić w ciągu kilku dni od dokonania transakcji. Dzięki temu zmieścisz się w okresie bezodsetkowym.

Oczywiście bank daje Ci możliwość spłaty minimalnej kwoty, jednak będzie się to wiązać z naliczeniem odsetek – przekroczysz bowiem okres bezodsetkowy. Jeżeli więc chcesz uniknąć opłat, postaraj się spłacić całe zaciągnięte zobowiązanie, a nie tylko jego część.

  • Nie wypłacaj środków z bankomatu

Karta kredytowa działa na takiej samej zasadzie jak karta debetowa, dlatego możliwa jest wypłata środków z bankomatu. Nie jest to jednak rozsądna decyzja, ponieważ w przypadku wypłaty gotówki nie istnieje okres bezodsetkowy. Bank od razu nalicza odsetki – zgodnie z ustaloną wartością RRSO.

Karta kredytowa jest środkiem płatniczym, z którego korzystanie wcale nie musi być finansową pułapką. Najważniejsze jest to, by dokładnie poznać specyfikę jej funkcjonowania i pamiętać o korzystaniu z okresu bezodsetkowego. Dzięki takiemu odpowiedzialnemu podejściu, będziesz mieć dostęp do nieoprocentowanego kredytu.

Artykuły
data dodania
2023-05-22 11:34:00
Wybór mechanika samochodowego to ważne zadanie, które może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo i wydajność naszego pojazdu. Oto kilka kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania tej decyzji.   Kwalifi...
data dodania
2023-05-22 11:28:01
Kupując różne produkty, istotne jest, aby zwracać uwagę na miejsce, z którego pochodzą. Tak samo jest w przypadku folii stretch. To pozornie proste narzędzie do pakowania jest kluczowym składnikiem logistyki i dystrybucji, zasługującym na n ...
data dodania
2023-05-09 12:15:49
W dzisiejszych czasach dbanie o czystość i estetykę przestrzeni publicznych to nieodłączny element funkcjonowania miast. Właściwe wyposażenie miejsca w elementy, takie jak chociażby kosze parkowe, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu porządku ...
Zobacz wszystkie artykuły