Katalogowanie stron to nadal jedna ze skutecznych form promocji naszego serwisu internetowego. Jak używać tej formy promocji i jak odpowiednio się do niej przygotować - spróbuję w tej publikacji odpowiedzieć na te pytania.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że wpisy z katalogów stron nie powinny być naszym jedynym źródłem linkowania. Algorytm Google już od dłuższego czasu premiuję serwisy, których profil linkowy jest jak najbardziej zróżnicowany. Pamiętajmy o tym, obierając strategię SEO dla naszego serwisu.
Jedną z ważniejszych kwestii jest odpowiedni dobór katalogów. W zależności od tematyki naszego serwisu może on się znacznie różnić. Google bardziej ceni sobie linki ze stron jak najbardziej zbliżonych tematycznie do linkowanego serwisu. O ile na polskim rynku jest co najmniej kilkanaście bardzo dobrych ogólnotematycznych katalogów (przykładowy spis takich katalogów pod adresem http://rank.pl/), o tyle warto skupić się w głównej mierze na katalogach z naszej branży. Przykładowo mając do katalogowania stronę prawnika z Warszawy, warto poszukać katalogów z branży prawniczej, ewentualnie spisów firm z Warszawy.
Innymi wyznacznikami czy katalog jest wartościowy mogą być:
czy katalog jest moderowany? - kluczowy czynnik. Unikaj bezwględnie niemoderowanych katalogów!
czy katalog jest płatny? - teoretycznie katalogi płatne są mniej zaspamowane i posiadają w swoim indeksie więcej wartościowych stron.
Page Rank katalogu - czynnik o co raz mniejszym znaczeniu, ale jednak nadal jest jakimś wyznacznikiem “mocy SEO”.
ilość oraz jakość linków prowadzących do katalogu - dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Trzeba podkreślić, że bardziej się liczy jakość takich linków niż ich ilość.
staż katalogu w sieci - im starszy katalog, tym teoretycznie “mocniejszy”.
Po odpowiednim doborze katalogów stron, kolejnym etapem jest dodanie do nich swoich wpisów. W tym momencie kluczowe i bardzo ważne są następujące aspekty:
dodawaj TYLKO unikalne opisy - unikalne opisy Twojego serwisu, zapewnią Ci szybszą indeksację wpisu przez robota Google (zduplikowane potrafią się w ogóle nie zaindeksować), a co za tym idzie ma to przełożenie na pozycję w wynikach naturalnych.
zadbaj o merytoryczność opisów - każdy opis powinien być przygotowany ze starannością i dokładnie opisywać naszą stronę. Nie upychaj na siłę słów kluczowych. Opis powinien być przede wszystkim dla człowieka, a nie robota Google.
unikaj “money keywords” w tytułach linków - często tytuł wpisu równa się tytułem odnośnika do naszego serwisu. Linki z tytułami “money keywords” mogą narażać nasz serwis na kary od Google w postaci filtrów.
Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nieodpowiednie katalogowanie stron może narazić Twój serwis na kary od Google. Jeżeli nie masz doświadczenia ani podstaw z tematyki SEO, polecam skorzystać z usług firm specjalizujących się w katalogowaniu stron. Na polskim rynku jest dość dużo firm oferujących tego typu usługi. Ze swojej strony mogę polecić firmę http://www.pozycjonusz.pl/, z którą miałem przyjemność współpracować przy kliku projektach SEO.
---
Autor: Wojciech Przekop - niezależny specjalista i konsultant SEO. W branży SEO od ponad 7 lat. Prowadził kampanie SEO dla kilkuset firm z Polski i zagranicy. Uczestniczył przy projektach SEO dla największych marek. Posiada doświadczenie w prowadzeniu kampanii zarówno od strony tzw. White SEO czy Black SEO.