Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

data dodania
2022-09-09 15:37:47

Regularne konsultacje stomatologiczne to podstawa dbania o zdrowie zębów oraz jamy ustnej. Osoba dorosła powinna pojawiać się u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Właśnie zbliża się termin Twojej wizyty u dentysty? Podpowiemy Ci, jak się do niej przygotować, by przebiegła ona w jak największym komforcie. Zapraszamy do lektury!

 

Zadbaj o higienę zębów i jamy ustnej

 

Tuż przed samą konsultacją stomatologiczną koniecznie bardzo dokładnie wyszczotkuj zęby oraz oczyść język, a następnie wyczyść przestrzenie międzyzębowe przy pomocą nici dentystycznej, zaś na koniec przepłucz jamę ustną specjalnym płynem. Pamiętaj, by po wykonaniu wszystkich tych czynności nic nie jeść i pić wyłącznie wodę. To bardzo ważne, ponieważ bez odpowiedniego przygotowania dentysta będzie miał trudność z prawidłową oceną stanu Twojego uzębienia. W takim przypadku będzie on zmuszony samodzielnie oczyścić zęby i jamę ustną przed przeprowadzeniem badania, co niepotrzebnie wydłuży czas trwania konsultacji.

 

Przygotuj niezbędne dokumenty

 

Jeśli udajesz się do danego stomatologa po raz pierwszy lub odwiedzasz gabinet dentystyczny po wielu latach, przede wszystkim miej ze sobą dowód osobisty, który będzie potrzebny do stworzenia karty pacjenta lub do jej zaktualizowania. Ponadto, jeśli masz za sobą przebyte choroby zębów lub jamy ustnej, weź ze sobą pełną dokumentację, w tym opis leczenia oraz zdjęcie RTG. Dzięki temu stomatolog będzie mógł szerzej spojrzeć na stan Twojego uzębienia.

 

O czym warto pamiętać podczas konsultacji stomatologicznej?

 

Jeśli Twoja wizyta w gabinecie dentystycznym spowodowana jest wieloma dolegliwościami, zapisz je, by łatwiej było Ci je wypunktować podczas konsultacji. Postaraj się o niczym nie zapomnieć. Sporządź również listę obecnych oraz przebytych chorób, a także listę zażywanych leków. Dzięki temu dentyście łatwiej będzie znaleźć źródło problemu.

 

Pamiętaj również o tym, żeby nie przychodzić do stomatologa, gdy chorujesz lub masz jakąkolwiek infekcję jamy ustnej. Nawet, gdy pojawisz się na wizycie, dentysta będzie musiał ją odwołać. Ponadto, jeśli jesteś w ciąży, koniecznie poinformuj o tym lekarza przed konsultacją.

 

Konsultacja stomatologiczna – ile kosztuje?

 

W zależności od tego, czy szukasz stomatologa w Białymstoku, Warszawie, Łodzi czy Szczecinie, koszt konsultacji dentystycznej będzie się nieco różnił. Na przykład w Białymstoku cena takiej wizyty to ok. 50-150 zł, z kolei piaskowanie w Białymstoku to koszt ok. 150 zł. Za RTG punktowe zapłacisz zaś ok. 30 zł, a za pantomogram – 90 zł.

Artykuły
data dodania
2024-03-29 13:48:09
Współczesne metody diagnozowania chorób wymagają precyzji i dokładności, a tomografia klatki piersiowej spełnia te wymagania, umożliwiając lekarzom detekcję nawet najmniejszych zmian w strukturach klatki piersiowej. Dzięki niezwykłej rozdzi ...
data dodania
2024-03-26 15:30:36
W dzisiejszych czasach, gdy wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji spawanych stanowią fundament nowoczesnej inżynierii, kluczowe znaczenie mają precyzyjne i regularne badania połączeń spawanych. Od sprawdzania jakości spoin przez nienisz ...
data dodania
2024-03-26 14:44:00
Czy marzysz o niezapomnianej majówce z rodziną w malowniczym górskim krajobrazie? Poznaj pakiety pełne atrakcji, które zapewnią rozrywkę zarówno dla małych, jak i dużych odkrywców. Od edukacyjnych ścieżek przyrodniczych po emocjonujące przy...
Zobacz wszystkie artykuły