Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Jak dobrać oświetlenie do wnętrza? Przydatne wskazówki

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza? Przydatne wskazówki

data dodania
2022-01-19 15:30:39

Jeśli chcemy komfortowo wypoczywać i efektywnie pracować to wybór rodzaju oświetlenia powinien być dopasowany do konkretnego wnętrza. Nie ma uniwersalnych lamp, które zapewnią odpowiedni komfort w każdym pomieszczeniu, liczy się nie tylko moc, ale też barwa światła i rodzaj użytych zabezpieczeń. Inne urządzenia nadają się do salonu i sypialni, a całkiem inne do kuchni czy łazienki. Na co zwracać uwagę wybierając oświetlenie do domu lub mieszkania?

 

Zwróć uwagę na barwę światła

 

Ciepła barwa światła może zapewnić przyjemny i relaksujący nastrój.  Zimne oświetlenie zdecydowanie lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach wymagających skupienia i pracy. Temperaturę wyraża się w stopniach Kelwina. Im wartość jest większa, tym światło bielsze. Zanim naszym celem stanie się hurtowania oświetlenia, powinniśmy dobrze wiedzieć jaka barwa będzie dla nas odpowiednia.

 

Przyjęło się, że ciepłą barwę mają żarówki, których wartość nie przekracza 3000 stopni Kelwina. Im jest ona mniejsza, tym światło generowane przez świetlówkę będzie bardziej żółte. Każda wartość powyżej 3000 stopni Kelwina będzie oznaczać światło białe.

 

Pamiętaj o odpowiedniej mocy

O ile w sypialni można zastosować oświetlenie słabsze, to w przypadku salonu, kuchni czy łazienki, warto użyć mocniejszych żarówek. Wiele osób myli moc wyrażoną w Watach (pokazuje ona, ile energii elektrycznej zużywa żarówka) z ilością światła, które jest w stanie wygenerować dane źródło oświetlenia. Ten ostatni parametr wyrażony jest w lumenach. Im większa ilość lumenów, tym światła w danym pomieszczeniu będzie więcej.

 

Oświetlając salon, zwróćmy uwagę, by zapewnić przynajmniej kilka źródeł światła. Ważne, by główne oświetlenie sufitowe zapewniało jak największą jego ilość. Istotne są jednak także inne punkty, muszą one zapewnić światło mniejszej mocy. Do tego celu można wykorzystać lampki wolnostojące lub kinkiety. Sporą popularnością cieszą się również lampy LED umieszczone w różnego rodzaju kasetonach z płyt karton gipsowych.

 

W łazience liczy się odpowiednie zabezpieczenie

 

Łazienka, ze względu na fakt, że jest pomieszczeniem mokrym, powinna mieć zapewnione odpowiednio zabezpieczone źródło oświetlenia. Wybór lamp nie jest wiec w tym przypadku dowolnością. Warto tutaj stosować typowe rozwiązania łazienkowe zapewniające zabezpieczenie IP44.

 

Jedynym odstępstwem są lampy położone z dala od źródła wody. W przypadku lamp sufitowych zabezpieczenie może być niższe, ale mimo wszystko nie warto decydować się na typowe lampy salonowe, których stosowanie w łazienkach nie zapewnia odpowiedniego bezpieczeństwa.

Artykuły
data dodania
2023-03-23 13:57:25
Zmienna faza rozrządu to zaawansowana technologia stosowana w silnikach spalinowych, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki zarządzane są procesy otwarcia i zamknięcia zaworów. Wprowadzenie tego systemu przyczyniło się do znacznej poprawy ...
data dodania
2023-03-01 13:38:54
Masło orzechowe to popularny produkt spożywczy, który gości w wielu kuchniach. Jest bardzo lubiany ze względu na rozmaite możliwości jego wykorzystania. To pyszny składnik kanapek, pełnowartościowy dodatek do owsianek czy odżywcza baza do k ...
data dodania
2023-02-21 15:37:29
Marzy Ci się błogi i spokojny wypoczynek w otoczeniu zjawiskowej natury? Nic straconego! Zawsze możesz się zdecydować na zainwestowanie w działki znajdujące się na Mazurach. Z pewnością nie będziesz tego żałować, ponieważ Mazury to jeden z ...
Zobacz wszystkie artykuły