Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Higienizacja

Higienizacja

data dodania
2021-09-22 13:31:20

Higienizacja zębów powinna być regularnie wykonywana w celu uzupełnienia codziennej higieny jamy ustnej. W jej skład wchodzą najczęściej cztery zabiegi. Na czym polegają i co należy robić po ich wykonaniu. Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

 

Jakie zabiegi wchodzą w skład higienizacji?

 

Higienizacja to zabieg, który ma na celu usunięcie kamienia nazębnego, osadu, niektórych przebarwień oraz płytki nazębnej. Dentysta, posługując się narzędziami ręcznymi i maszynowymi, oczyszcza zęby, co pozwala zachować świeży oddech i zdrowy uśmiech. 

Profesjonalna higienizacja Kraków obejmuje zazwyczaj cztery zabiegi:

  1. Skaling, który pozwala na usunięcie kamienia naddziąsłowego, jak i poddziąsłowego. Za pomocą narzędzia stomatologicznego wykorzystującego drgania soniczne lub ultradźwięki, dentysta usuwa złogi z każdego zęba. Zabieg jest bezbolesny, jednak może być nieprzyjemny. 
  2. Piaskowanie jest niezastąpione w przypadku niewielkich przebarwień. Specjalista wykorzystuje piaskarkę, kierując strumień wodno-powietrzny z mineralnymi drobinami czyszczącymi. 
  3. Polerowanie, czyli wygładzanie powierzchni zęba. Dzięki temu zabiegowi zęby zyskują atrakcyjny, zdrowszy wygląd. 
  4. Fluoryzacja polega na wzmocnieniu szkliwa za pomocą podania specjalnego preparatu zawierającego fluor. W zależności od gabinetu środek może zostać podany bezpośrednio przez dentystę lub za pomocą specjalnego dyspensera. 

 

Higienizacja - zalecenia po zabiegu

 

Higienizacja nie trwa długo, zazwyczaj jest to ok. 30-60 minut. Warto pamiętać, że po zabiegu może wystąpić tymczasowe podrażnienie zębów oraz dziąseł. W tym samym dniu należy zrezygnować ze spożywania posiłków zawierających barwniki. Pół godziny po wyjściu z gabinetu nie powinno się pić żadnych napojów. W przypadku nadwrażliwości można zastosować specjalne preparaty w formie płukanki lub żelu. 

 

Koszty higienizacji 

 

W zależności od lokalizacji, zastosowanego sprzętu czy metod, koszt zabiegu higienizacji może być bardzo zróżnicowany. W większych miastach takich jak dentysta Kraków ceny za pełen pakiet skalingu, piaskowania, polerowania oraz fluoryzacji zaczynają się od ok. 270 złotych. W wielu gabinetach można jednak skorzystać tylko z jednego zabiegu, co obniży koszty. 

Kompleksowy zabieg higienizacji przygotowuje zęby do procesu wybielania. Jednak po wykonaniu wszystkich czterech etapów zęby stają się widocznie rozjaśnione, znikają przebarwienia i kamień. Warto regularnie korzystać z higienizacji, ponieważ dzięki niej można zachować świeży oddech, zminimalizowane zostają stany zapalne uzębienia oraz hamuje się rozwój próchnicy. 

Artykuły
data dodania
2023-06-07 09:16:06
Kredyt pod zastaw działki to popularna forma finansowania, która umożliwia osobom zainteresowanym uzyskanie dodatkowych środków na realizację różnorodnych celów. Czy to budowa domu, zakup nieruchomości, czy też rozwinięcie działalności gosp...
data dodania
2023-06-07 09:02:36
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup używanego laptopa. Jest to rozwiązanie często korzystne z finansowego punktu widzenia, ale może wiązać się również z pewnym ryzykiem. Przed dokonaniem takiego zakupu warto zwróc...
data dodania
2023-06-07 08:36:37
Wielu miłośników kotów doskonale wie, jak ważne jest zapewnienie swojemu pupilowi odpowiedniej ilości zabawy i aktywności w domu. Bawiąc się z kotem, nie tylko zapewnimy mu rozrywkę i stymulację, lecz także budujemy silną więź między nami a...
Zobacz wszystkie artykuły