Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Gdzie znajdują zastosowanie urządzenia do audiodeskrypcji?

Gdzie znajdują zastosowanie urządzenia do audiodeskrypcji?

data dodania
2017-01-02 14:00:53

Aby umożliwić osobom niewidomym lub słabowidzącym pełne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, dystrybutor systemów do oprowadzania Tourguide Systemy stworzył możliwość korzystania z urządzeń do audiodeskrypcji. Dzięki temu każda niewidoma osoba, korzystająca z urządzeń audio tour guide, usłyszy to, co inni mogą zobaczyć.

 

Systemy audio tour guide powstały z myślą o turystyce, jednak znalazły zastosowanie w wielu innych dziedzinach życia (na przykład w audiodeskrypcji). Składają się z nadajnika radiowego i małych, kieszonkowych odbiorników ze słuchawkami. Dzięki nim jedna osoba może przekazywać informacje dużej grupie ludzi w zatłoczonych i hałaśliwych miejscach. Istnieją też takie systemy audio tour guide, które umożliwiają odsłuchiwanie nagranych wcześniej treści.

 

 

Czym jest audiodeskrypcja? Jest to technika, która umożliwia osobom niewidzącym odbiór wizualnej twórczości artystycznej, czy też uczestniczenie w wydarzeniach sportowych. Ma to miejsce za sprawą słownego opisu, wplecionego w ścieżkę dźwiękową. Głos lektora słyszany w słuchawce, w obiektywny sposób opowiada o tym, co dzieje się na ekranie kinowym, czy na scenie – opisuje na przykład mowę ciała i mimikę twarzy aktorów, scenografię, kostiumy, przebieg akcji. Poprzez słowny opis odniesień, sugestii, sygnałów zawartych w obrazie, uczestnik wydarzenia, może samodzielnie interpretować treści wizualne i uchwycić sens, który chciał przekazać twórca.

Przy audiodeskrypcji wykorzystuje się urządzenia do oprowadzania tour guide. TourguideSystemy.pl oferuje wiele wygodnych i łatwych w obsłudze narzędzi, np. model Okayo EJ-5, który posiada system redukcji szumów w otoczenia.

 

Gdzie wykorzystuje się urządzenia do audiodeskrypcji od Tourguide Systemy?

  • Przy produkcjach audiowizualnych, takich jak film, czy program telewizyjny. Luki między dialogami wypełnia się dodatkowymi ścieżkami dźwiękowymi (jednak tylko wtedy, gdy jest to niezbędne – nie ma zasady mówiącej o tym, że wszystkie przerwy w dialogach trzeba wypełniać opisami).
  • W teatrach. Uczestnik wydarzenia słyszy w słuchawce głos, który na żywo opisuje to, co dzieje się na scenie.
  • W muzeach i galeriach. Przy audiodeskrypcji sztuk plastycznych ważne jest przedstawienie opisu w sposób linearny (od ogółu do szczegółu), po to, aby osoba niewidoma mogła samodzielnie namalować obraz oczami wyobraźni i połączyć wszystkie elementy opisywanego dzieła.
  • Podczas widowisk sportowych. Audiodeskrypcja meczu nie jest tożsama z relacją komentatorów sportowych. Jest dużo bardziej szczegółowa i uwzględnia między innymi dokładną lokalizację zawodników, precyzyjny przebieg akcji oraz opis trybun.

 

Na stronie Tourguidesystemy.pl znajdą państwo urządzenia, które mogą pomóc osobom niewidomym i słabowidzącym aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym i towarzyskim. Spośród dostępnych modeli można wybrać te najlepiej dopasowane do potrzeb użytkowników (np. Okayo EJ-5, czy Okayo WT-300), aby dostęp  do kultury, sztuki i rozrywki był łatwy dla wszystkich.

Artykuły
data dodania
2024-03-26 15:30:36
W dzisiejszych czasach, gdy wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji spawanych stanowią fundament nowoczesnej inżynierii, kluczowe znaczenie mają precyzyjne i regularne badania połączeń spawanych. Od sprawdzania jakości spoin przez nienisz ...
data dodania
2024-03-26 14:44:00
Czy marzysz o niezapomnianej majówce z rodziną w malowniczym górskim krajobrazie? Poznaj pakiety pełne atrakcji, które zapewnią rozrywkę zarówno dla małych, jak i dużych odkrywców. Od edukacyjnych ścieżek przyrodniczych po emocjonujące przy...
data dodania
2024-03-26 14:17:27
Szukasz idealnego miejsca na relaksujący wypoczynek? Odkryj, jak wybrać wymarzony dom nad Jeziorem Drawskim, gdzie natura łączy się z komfortem, zapewniając niezapomniane chwile wśród malowniczych krajobrazów Pojezierza Drawskiego. Taka lok ...
Zobacz wszystkie artykuły