Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Coworking - poznaj wyjątkową przestrzeń do pracy

Coworking - poznaj wyjątkową przestrzeń do pracy

data dodania
2023-01-20 15:16:04

W obecnych czasach coraz częściej słyszy się o coworkingu, czyli innowacyjnym modelu pracy zdalnej. Na czym właściwie polega to rozwiązanie i kto z niego korzysta? Jakie korzyści wiążą się z coworkingiem? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

 

Nowy model pracy. Dowiedz się, co to jest coworking?

 

Coworking to wyjątkowy model pracy, który pojawił się stosunkowo niedawno. Zakłada on współdzielenie przestrzeni biurowej przez pracowników niewielkich firm, freelancerów, cyfrowych nomadów czy też innych osób potrzebujących do pracy jedynie laptopa. Tego typu rozwiązanie staje się coraz powszechniejsze, między innymi ze względu na rozpowszechnienie na rynku pracy trybu zdalnego.

 

Sam termin „coworking” powstał w 1995 roku, kiedy to został użyty do opisania współpracy na równi, polegającej na dzieleniu się zarówno pomieszczeniem, jak i wiedzą czy pomysłami. Z biegiem czasu pojęcie to stopniowo zmieniało swoje znaczenie, a obecnie oznacza korzystanie ze wspólnej przestrzeni biurowej przez różnego rodzaju pracowników. Coworking w Warszawie i innych miastach zyskał na popularności zwłaszcza podczas pandemii, kiedy to wiele firm przechodziło na zdalny tryb pracy.

 

Kto najczęściej korzysta z usług coworkingu?

 

W obecnych czasach z biur wirtualnych w Warszawie czy innych miastach korzystają przede wszystkim osoby zatrudnione w sektorze IT oraz księgowi. Coworking jest również powszechny wśród freelancerów, cyfrowych nomadów, specjalistów od marketingu, właścicieli firm oraz osób prowadzących jednoosobową działalność. Z tego typu usług korzystają także pracownicy zdalni oraz studenci różnych kierunków.

 

Coworking to popularny model pracy dla ludzi w każdym wieku, jednak według raportów najczęściej jest wykorzystywany przez mężczyzn i kobiety w przedziale wiekowym 30-40 lat. Niemal połowa coworkerów jest zatrudniona w małych, kilkuosobowych firmach, lub też prowadzi własną działalność.

 

Zalety pracy w przestrzeni coworkingowej

 

Coworking wiąże się z licznymi korzyściami, dzięki którym jest to rozwiązanie znacznie atrakcyjniejsze niż zdalna praca w domu czy tradycyjne pracowanie w biurze. Przede wszystkim model ten wiąże się z elastycznością i niezależnością przy jednoczesnym oddzieleniu obowiązków związanych z pracą od życia prywatnego. Ponadto przestrzenie biurowe, takie jak chociażby sale konferencyjne na godziny w Warszawie, zapewniają użytkownikom wygodną i efektywną pracę dzięki ergonomicznym fotelom, dostępowi do szybkiego internetu oraz miejscom przeznaczonym na relaks. Niewątpliwą zaletą coworkingu jest również okazja do poznania nowych ludzi, nawiązania współpracy biznesowej i rozwoju siebie oraz swojej firmy.

Artykuły
data dodania
2023-05-31 13:04:21
W dzisiejszym świecie, gdzie zrównoważony rozwój i ochrona środowiska stają się coraz bardziej kluczowe, technologie oparte na odnawialnych źródłach energii zyskują na popularności. Wśród nich, fotowoltaika odgrywa wyjątkowo ważną rolę. Pan ...
data dodania
2023-05-31 12:49:49
Wędliny to podstawowy element wielu kuchni na całym świecie. Kiełbasy, szynki, salami, baleron – te smakowite produkty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno podczas śniadań, jak i wieczornych kolacji. Czy zastanawialiście się jed ...
data dodania
2023-05-22 11:34:00
Wybór mechanika samochodowego to ważne zadanie, które może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo i wydajność naszego pojazdu. Oto kilka kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania tej decyzji.   Kwalifi...
Zobacz wszystkie artykuły