W obecnych czasach coraz częściej słyszy się o coworkingu, czyli innowacyjnym modelu pracy zdalnej. Na czym właściwie polega to rozwiązanie i kto z niego korzysta? Jakie korzyści wiążą się z coworkingiem? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Coworking to wyjątkowy model pracy, który pojawił się stosunkowo niedawno. Zakłada on współdzielenie przestrzeni biurowej przez pracowników niewielkich firm, freelancerów, cyfrowych nomadów czy też innych osób potrzebujących do pracy jedynie laptopa. Tego typu rozwiązanie staje się coraz powszechniejsze, między innymi ze względu na rozpowszechnienie na rynku pracy trybu zdalnego.
Sam termin „coworking” powstał w 1995 roku, kiedy to został użyty do opisania współpracy na równi, polegającej na dzieleniu się zarówno pomieszczeniem, jak i wiedzą czy pomysłami. Z biegiem czasu pojęcie to stopniowo zmieniało swoje znaczenie, a obecnie oznacza korzystanie ze wspólnej przestrzeni biurowej przez różnego rodzaju pracowników. Coworking w Warszawie i innych miastach zyskał na popularności zwłaszcza podczas pandemii, kiedy to wiele firm przechodziło na zdalny tryb pracy.
W obecnych czasach z biur wirtualnych w Warszawie czy innych miastach korzystają przede wszystkim osoby zatrudnione w sektorze IT oraz księgowi. Coworking jest również powszechny wśród freelancerów, cyfrowych nomadów, specjalistów od marketingu, właścicieli firm oraz osób prowadzących jednoosobową działalność. Z tego typu usług korzystają także pracownicy zdalni oraz studenci różnych kierunków.
Coworking to popularny model pracy dla ludzi w każdym wieku, jednak według raportów najczęściej jest wykorzystywany przez mężczyzn i kobiety w przedziale wiekowym 30-40 lat. Niemal połowa coworkerów jest zatrudniona w małych, kilkuosobowych firmach, lub też prowadzi własną działalność.
Coworking wiąże się z licznymi korzyściami, dzięki którym jest to rozwiązanie znacznie atrakcyjniejsze niż zdalna praca w domu czy tradycyjne pracowanie w biurze. Przede wszystkim model ten wiąże się z elastycznością i niezależnością przy jednoczesnym oddzieleniu obowiązków związanych z pracą od życia prywatnego. Ponadto przestrzenie biurowe, takie jak chociażby sale konferencyjne na godziny w Warszawie, zapewniają użytkownikom wygodną i efektywną pracę dzięki ergonomicznym fotelom, dostępowi do szybkiego internetu oraz miejscom przeznaczonym na relaks. Niewątpliwą zaletą coworkingu jest również okazja do poznania nowych ludzi, nawiązania współpracy biznesowej i rozwoju siebie oraz swojej firmy.