Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Co to jest i jak wygląda numer EORI?

Co to jest i jak wygląda numer EORI?

data dodania
2020-12-02 12:40:39

Import towarów z Chin do Polski wiąże się z kilkoma formalnościami, koniecznymi do spełnienia. Numer EORI jest jedną z nich. Dzięki niemu można z powodzeniem przejść odprawę celną w Unii Europejskiej. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie jest, jak wygląda i kto nadaje to szczególne oznaczenie.

 

Czym jest numer EORI i kto go nadaje?

 

Numer EORI jest nadawany przez Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (Economic Operators’ Registration and Identification). Jest on konieczny w przypadku importu towarów z Chin do Polski, ponieważ sprowadzanie produktów odbywa się z kraju spoza Unii Europejskiej.

 

Co to jest numer EORI?

 

EORI jest więc numerem identyfikacyjnym, który jest wydawany podmiotom gospodarczym (importerom), wprowadzającym do UE towary z krajów, niebędących częścią wspólnoty.

 

Jak uzyskać numer EORI?

 

Do zyskania tego oznaczenia konieczne jest złożenie wniosku o nadanie numeru EORI. Warto o to zadbać już na początku przygody z importem towarów z Chin do Polski. Prawo podaje, że wniosek o przyznanie numeru należy złożyć najpóźniej dzień przed wykonaniem pierwszej operacji w oddziale celnym lub urzędzie celno-skarbowym.

Wniosek EORI najłatwiej i najszybciej składa się przez Internet (za pomocą strony obsługiwanej przez Ministerstwo Finansów PUESC), choć można to również dokonać w:

•             wojewódzkich urzędach celno-skarbowych,

•             lokalnych izbach administracji skarbowej lub lokalnych urzędach celno-skarbowych,

•             Izbie Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Do poprawnego wypełnienia wniosku o przyznanie numer EORI jest wymagany odpis z: baz NIP, REGON oraz rejestru działalności gospodarczej KRS i EIDG, a także przetłumaczenie dokumentów na język obcy. Procedura złożenia wniosku i nadania numeru jest darmowa, a uzyskanie oznaczenia zajmuje najczęściej jeden dzień.

 

Jak wygląda numer identyfikacyjny?

 

Numer identyfikacyjny EORI składa się przede wszystkim z numeru NIP. Dla podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Polsce jest on tworzony według schematu:

•             PL, numer NIP, 00000 (numer jest pisany jednym ciągiem).

Z kolei w przypadku podmiotów gospodarczych zarejestrowanych poza granicami Polski, numer EORI wygląda następująco:

•             PL, numer NIP, 0000Z (numer jest pisany jednym ciągiem).

 

Co daje numer EORI?

 

Numer EORI pozwala przede wszystkim na skuteczny i pomyślny import towarów z Chin do Polski. Jego innymi zastosowaniami są również: ułatwienia administracji celnej w UE, skrócenie czasu trwania odpraw, uproszczenie procedury wypełniania poszczególnych formalności przez importerów czy ujednolicenie systemów celnych we wszystkich krajach UE.

Numer EORI jest więc koniecznością, która niesie ze sobą korzyści zarówno dla importerów, jak i instytucji celnych. Jego posiadanie jest niezbędne do sprowadzania towarów z krajów, niebędących częścią UE. Ze względu na szybkość nadawania numeru identyfikacyjnego i nieskomplikowany system składania wniosków, numer EORI można uzyskać w bardzo krótkim czasie.

Artykuły
data dodania
2023-01-20 15:16:04

W obecnych czasach coraz częściej słyszy się o coworkingu, czyli innowacyjnym modelu pracy zdalnej. Na czym właściwie polega to rozwiązanie i kto z niego korzysta? Jakie korzyści wiążą się z coworkingiem? Na te pytania odpowiemy w poniższym...

data dodania
2022-12-22 10:24:13

W obecnych czasach coraz więcej firm promuje siebie i swoją działalność w mediach społecznościowych, głównie na Instagramie czy Facebooku. Budowanie świadomości marki, realnie wpływa na decyzje konsumentów i pozwala zdobyć ich zaufanie....

data dodania
2022-12-14 14:37:31

Szukasz personalizowanego prezentu dla drugiej połówki? Kup coś wyjątkowego, obok czego nie będzie się dało przejść obojętnie. Doskonałym przykładem są kryształy 3D z grawerem, dzięki którym wyrazisz swoje uczucia i sprawisz, że bliska Ci o...

Zobacz wszystkie artykuły
zakreconysklep.pl
sprawdzone-firmy.eu
sekretzdrowia.com.pl
najlepszefirmy.eu
spisfirmowy.pl
sklepyinternetowe.info.pl
dobre-firmy.biz
nazwa-firmy.eu
pazakupy.pl
dobre-firmy.eu
polskafirma.com.pl
dommieszkanie.pl
oddobrejstrony.pl