Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Aplikacje mobilne - od czego zacząć?

Aplikacje mobilne - od czego zacząć?

data dodania
2016-01-27 10:54:08

Zacznijmy od wyboru platformy


Nasze urządzenia mobilne współpracują z różnymi platformami. I każda z nich raczej w dużej mierze dostosowana jest do konkretnych marek. Najpopularniejsze platformy to: Android i iOS. Przy aplikacjach mobilnych webowych (opartych na przeglądarkach internetowych) korzysta się między innymi z Windowsa i coraz częściej z Mozilli (Firefox OS).

 

IOS najczęściej obsługuje urządzenia firmy APPLE, takie jak: jPhone i iPod; Android obsługuje smartfony i tablety różnych firm, choćby: Samsung, Motorola, Sony i Google. W celach marketingowych, zwłaszcza w celu przywiązania jak największej ilości klientów platformy oferują na swoich portalach kreatory i samouczki do tworzenia aplikacji mobilnych.

 

Warto wiedzieć, że iOS i Android to środowiska sprzyjające tworzeniu aplikacji natywnych (niezależnych od przeglądarek internetowych. Pozostałe (m.in. Windows) dostosowane są raczej do aplikacji mobilnych webowych, częściowo - hybrydowych.

                                                                       

Potem narzędzia do tworzenia aplikacji

 

Jeśli aplikacja mobilna to i odpowiedni kod. Platformy dostosowane do aplikacji przeglądarkowych stosują podobny język i kod jak przy tworzeniu stron internetowych, czyli ostatnio HTML5. Projektując aplikację na Androida wykorzystujemy język Java nakierowany na obiektowość. Nieco podobny jest język Objective-C wykorzystywany na platformie iOS, ten wymaga specjalnego środowiska uruchomieniowego.

 

Mimo to każdy producent wykorzystuje inny język oprogramowania i w zależności od tego, czy ma być to aplikacja natywna, czy na przykład hybrydowa tę wiedzę warto jest uzupełniać na bieżąco.

 

Platformy natywne ułatwiające tworzenie aplikacji natywnych (choćby Android) oferują zwykle zintegrowane narzędzia programistyczne z gotowym zestawem i edytorem kodów. Dodatkowo mogą udostępnić biblioteki grafiki interfejsowej i przykłady aplikacji. Platformy umożliwiają też u siebie wymianę pomysłów między użytkownikami.

 

Co prawda według niedawnych statystyk aplikacje mobilne natywne zaczynają wygrywać z przegladarkowymi (zwłaszcza dostosowane do Androida), ale i te mają swoje niepowtarzalne walory. Dlatego producenci mają i tu sporo do zaproponowania, jeśli idzie o kreowanie aplikacji mobilnych, choćby Dojo Mobile (dojox.mobile), jQuery Mobile oraz Sencha Touch.

 

Hybrydowym można polecić serwer

 

Są też ciekawe propozycje dla aplikacji wieloprzeglądarkowych (hybrydowych). Tu godnym uwagi jest serwer ułatwiający współpracę takiej aplikacji pomiędzy różnymi platformami, czyli IBM Worklight Server. Serwer ten ułatwia pobieranie danych z różnych źródeł.


To są rzecz jasna podstawowe kroki, ale zanim zaczniemy korzystać z gotowców warto jest uzupełnić swoją wiedzę o możliwości programistyczne, bowiem na szczęście języki kodów nie zmieniają się tak szybko jak możliwości samych urządzeń mobilnych.

 

Artykuł powstał dzięki współpracy z https://getlaunch.com - narzędziem do projektowania mockupów i prototypów

Artykuły
data dodania
2024-09-13 14:56:30
Kiedy zbliża się koniec roku, coraz częściej zastanawiamy się, gdzie spędzić ten wyjątkowy wieczór. Zamiast tradycyjnych imprez w dużych miastach, warto rozważyć alternatywę – sylwester w górach. To doskonała okazja, by połączyć zimowe szal...
data dodania
2024-09-12 12:47:19
Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym wielu z nas pragnie stworzyć wyjątkową atmosferę w domowym zaciszu. Jednym z najważniejszych elementów świątecznego wystroju jest choinka. Choinki sztuczne zyskują na popularności z uwagi na swoją ...
data dodania
2024-09-11 14:39:39
Postępowanie w sprawach nieletnich ma na celu ochronę młodych osób przed demoralizacją i przestępczością, jednocześnie zapewniając odpowiednie narzędzia resocjalizacyjne. Dzięki specjalnym przepisom prawnym i zaangażowaniu odpowiednich inst ...
Zobacz wszystkie artykuły