(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Rynek magazynowy w Polsce. Jak wygląda w 2019?

Rynek magazynowy w Polsce. Jak wygląda w 2019?

data dodania
2019-10-30 13:45:55

Polski rynek magazynowy rośnie w siłę. Widać to wyraźnie w statystykach z tego i ubiegłego roku. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by w dającej się przewidzieć perspektywie sytuacja miała się zmienić.

 

Jeszcze w 2008 polski rynek dysponował nieco ponad 5 milionami m. kw. powierzchni magazynowej. Ostatnia dekada przyniosła w branży spory wzrost, bo obecnie wartość ta wynosi już ponad 16 milionów. Ubiegły rok był zresztą dla branży rekordowy, bo łączna wartość wszystkich zawieranych w niej transakcji osiągnęła poziom 1,8 miliarda złotych, co w porównaniu z poprzednim oznaczało wzrost o blisko 100 procent. Spora część (1,3 miliarda) to zakupy platform inwestycyjnych, wśród których coraz więcej jest firm z Azji – te posiadają już 20 procent udziałów w rynku.

 

Rynek magazynowy w Polsce – najważniejsze regiony

 

Jeśli chodzi o podaż, na koncentruje się w Warszawie, na Górnym Śląsku oraz w centralnej części kraju. W 2018 to właśnie tam odnotowano prawie 60 procent aktywności klientów, co odpowiada około 1,5 miliona m. kw. powierzchni. Duże ożywienie widać też w Krakowie oraz Trójmieście, gdzie wynajęto 150 tysięcy m. kw. Poza tym ożywienie widać w regionach, które do tej pory nie były ważnymi punktami na magazynowej mapie polski – w kujawsko-pomorskim, na Podkarpaciu, w Lublinie, na ścianie zachodniej, Podlasiu, Warmii i w Świętokrzyskiem.

 

Rynek magazynowy w Polsce – wysokość czynszów

 

Mimo ożywienia w branży, ceny najmu nie wzrosły w większym stopniu. W większości przypadków pozostały na tym poziomie, a ewentualne różnice nie są znaczące. W oczy rzuca się jednak mniejsza niż w poprzednich latach różnica, wynikająca z faktu, że deweloperzy są mniej chętni do negocjacji wysokości czynszu. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z raportu sporządzonego przez industrial.pl.

 

Rynek magazynowy w Polsce – najaktywniejsze sektory

 

Wśród najemców powierzchni magazynowych widać dominację czterech sektorów, które odpowiadają za 75 procent popytu. Są to:

  1. operatorzy logistyczni (35 procent najmowanej powierzchni);

  2. sieci sklepów (15 procent);

  3. firmy dystrybucyjne (13 procent);

  4. sklepy internetowe (12 procent)

Ta ostatnia branża wydaje się szczególnie ważna, jeśli chodzi o prognozowanie, w którym kierunku będzie rozwijać się rynek magazynowy. Jej specyfika i rosnące wciąż znaczenie wymuszają na deweloperach wprowadzanie zupełnie nowych rozwiązań.

Artykuły
data dodania
2019-11-07 18:19:57

Amatorzy kontaktu z przyrodą zdają sobie sprawę, że przebieg każdej wyprawy zależy w znacznym stopniu od naszego przygotowania do niej. Zaliczyć tu należy zgromadzenie odpowiedniego sprzętu – w tym także narzędzi – pomocnych podczas podróży...

data dodania
2019-10-30 13:45:55

Polski rynek magazynowy rośnie w siłę. Widać to wyraźnie w statystykach z tego i ubiegłego roku. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by w dającej się przewidzieć perspektywie sytuacja miała się zmienić.

 

Jeszcze w 2008 polski r...

data dodania
2019-10-08 16:02:11

Wiele osób planując dłuższy wyjazd, zastanawia się nad wyborem optymalnego środka transportu. Podróż samolotem czy autokarem nie zawsze jest opcją najbardziej ekonomiczną, ponadto nie zapewnia zbyt wiele niezależności. Pod tym względem lepi...

Zobacz wszystkie artykuły