(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Poznaj najważniejsze typy obróbek blacharskich

Poznaj najważniejsze typy obróbek blacharskich

data dodania
2020-01-28 16:53:13

Poprawny montaż obróbek blacharskich jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania domu. Montuje się je m.in. w okolicach komina, okapu i kosza. Najpopularniejszym tworzywem używanym do ich produkcji jest blacha. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat

 

Co warto wiedzieć na temat obróbek blacharskich?

 

Obróbki blacharskie (https://balex.eu/produkty/akcesoria-dachowe-i-scienne) montuje się wszędzie tam, gdzie dach może najbardziej przesiąknąć wilgocią. Znajdziemy je m.in. na krawędziach połaci dachowej i wszelkich jej załamaniach. Najpopularniejszym materiałem używanym do ich produkcji są:

 

Konsekwencją braku obróbek blacharskich jest pojawienie się grzybów, pleśni i lodu. Dzieje się to szczególnie zimą, gdy temperatura spada poniżej zera, wówczas niezabezpieczone elementy pokrycia zaczynają zamarzać. Z kolei podczas upałów dach bez obróbek blacharskich może zacząć się kruszyć. Aby omawiane osłony spełniały w pełni swoją funkcję, muszą być szczelne i starannie zamontowane. Dekarze nie tylko układają je tak, by poszczególne elementy obróbki na siebie zachodziły, ale też używają lutowania. To wszystko sprawia, że woda nie przesiąka przez pokrycie dachowe. Montaż obróbek jest zależny od rodzaju dachu ‒ im ma on prostszy kształt, wówczas łatwiej osłonić jego zakamarki.

 

Montaż obróbek blacharskich ‒ gdzie je zamontować?

 

Okap ‒ wzdłuż tej części połaci dachowej biegną rynny. Z tego powodu obróbka blacharska tu zamontowana ma za zadanie chronić okap przed wodą. Z kolei zamontowana na pokryciu dachowym z blachodachówki i dachówki, kieruje krople wody pojawiające się w systemie wentylacyjnym znajdującym się pod pokryciem. Obróbką blacharską okapu są pasy nadrynnowy i podrynnowy. Pierwszy z nich montuje się przy użyciu specjalnych gwoździ dekarskich lub wkrętów samonawiercających. Do montażu drugiego z nich potrzebne są wkręty farmerskie.

 

Komin ‒ przejście kominowe jest podatne na przeciekanie, dlatego też montaż obróbki musi być w tym przypadku niezwykle staranny. Zazwyczaj obróbka kominowa składa się z dwóch części: pierwszą (górną) przyczepiamy do do ściany, a drugą (dolną) do połaci. Krawędź górnej części umieszcza się w nacięciu komina. Z kolei dolną część wsuwa się do górnej części pasa obróbki.

 

Kosz ‒ jest to wewnętrzna część znajdująca się na dachu skośny. Dzięki obróbce blacharskiej w tym miejscu powstaje wklęsły kształt, przypominający rynnę, który umożliwia odpływ wodzie deszczowej do rynien. Użytkownicy profilowanych pokryć dachowych zazwyczaj decydują się na obróbkę kosza z łat dachowych. Gdy pokrycie dachowe wykonane jest z płaskiej blachy, wówczas należy rozsunąć deski w celu zapewnienia wentylacji.

 

Wykonanie obróbek warto zlecić profesjonalistom. Wszelkie uchybienia w tej kwestii będą skutkować przeciekaniem dachu. Obróbek wymagają także szczyt dachu i inne miejsca, w których dach styka się ze ścianą np. mury bez okapu.

Artykuły
data dodania
2020-01-29 16:36:59

Hale stalowe są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki, takich jak rolnictwo oraz przemysł. Ich wysoka użyteczność i pozostałe cechy konstrukcyjne sprawiają, że mogą one pełnić wiele funkcji w przedsiębiorstwach trudniących...

data dodania
2020-01-28 16:53:13

Poprawny montaż obróbek blacharskich jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania domu. Montuje się je m.in. w okolicach komina, okapu i kosza. Najpopularniejszym tworzywem używanym do ich produkcji jest blacha. Sprawdź, co jeszcze warto wie...

data dodania
2020-01-27 16:29:05

W okresie zimowym nie tylko ruch samochodów jest utrudniony, ale także poruszanie się pieszych może powodować wiele nieszczęśliwych wypadków. Zdarza się, że idziemy po chodniku, który jest nieodśnieżony i oblodzony. Upadek na śliskiej nawie...

Zobacz wszystkie artykuły