(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Pomoc prawna przy zakupie i sprzedaży nieruchomości. Czy warto korzystać?

Pomoc prawna przy zakupie i sprzedaży nieruchomości. Czy warto korzystać?

data dodania
2019-07-05 11:00:22

Zarówno kupno, jak i sprzedaż nieruchomości to procedury obciążone pewnym ryzykiem, związane z wieloma kwestiami prawnymi. O bezpieczeństwo transakcji warto zadbać, korzystając z profesjonalnej pomocy prawnej obejmującej np. analizę, przygotowanie umowy, czy weryfikację stanu prawnego nieruchomości.

 

Choć procedura zakupu czy sprzedaży nieruchomości wydaje się mało skomplikowana, często okazuje się niemałym wyzwaniem. Od stron zawierających umowę (kupującego czy sprzedającego) wymaga pewnej wiedzy prawnej, która umożliwi stworzenie właściwej umowy i zapewni bezpieczeństwo przeprowadzanej transakcji. Często konieczna jest weryfikacja stanu prawnego i technicznego nieruchomości, czy też sprawdzenie wypłacalności dewelopera, które lepiej powierzyć w ręce profesjonalisty.

 

Na czym polega pomoc prawna przy zakupie nieruchomości?

 

Zakup mieszkania czy domu to jedna z ważniejszych decyzji życiowych, związana ze sporym wydatkiem. Kupujący poświęcają na zakup nieruchomości swoje oszczędności, a nierzadko posiłkują się wieloletnimi kredytami. Nic więc dziwnego, że zależy im na bezpieczeństwie transakcji, na gwarancji, że nabywane mieszkanie spełni ich oczekiwania i będzie służyć przez wiele kolejnych lat. Niestety nie zawsze mają wystarczającą wiedzę o tym, jak prawidłowo przeprowadzić transakcję, jak bezpiecznie kupić, co sprawdzić i o co dopytać sprzedającego. Wszystkie wątpliwości warto rozwiać, korzystając np. z pomocy przedstawicieli kancelarii prawnych. Na czym może polegać współpraca z prawnikiem podczas zakupu nieruchomości?  Przede wszystkim prawnik przeanalizuje umowy i dokumenty, który musi zazwyczaj podpisać nabywca:  umowę rezerwacyjną, deweloperską, sprzedaży czy dodatkową. Jednak na tym nie kończy się rola prawnika, ponieważ to jemu można zlecić analizę stanu prawnego nieruchomości, przegląd ksiąg wieczystych, tytułów prawnych do nieruchomości. Kupujący dom wraz z działką może być zainteresowany także kwestiami takimi jak status drogi dojazdowej, pozwolenia na budowę, użytkowanie, analizę najbliższego sąsiedztwa itp. Tu również pomocny może okazać się prawnik, który uzyska dla kupującego niezbędne informacje, a także podpowie, co jeszcze należy sprawdzić.

 

Wsparcie prawne przy sprzedaży nieruchomości

 

Również osoby decydujące się na sprzedaż domu czy mieszkania mogą korzystać z pomocy prawnej, np. w przygotowaniu umowy sprzedaży. Niezwykle istotne jest również uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, przygotowanie wszelkich niezbędnych dokumentów. Do usług świadczonych przez kancelarie prawne należy opiniowanie, przygotowywanie i negocjowanie umów, doradztwo i uczestniczenie w całym procesie zbywania nieruchomości, czy np. pomoc prawna w procesie zniesienia współwłasności. Co ważne, pomoc profesjonalisty pozwala znieść ryzyko transakcyjne i przeprowadzić proces sprzedaży bądź kupna szybciej i w bardziej bezpieczny i komfortowy sposób.

 

Więcej informacji na temat prawnego wsparcia w procesie kupna-sprzedaży nieruchomości można znaleźć na stronie https://www.tgc.eu.

Artykuły
data dodania
2019-09-03 14:25:44

Według badań kwestionariuszowych dla wielu Polaków posiadanie mieszkania na własność po spłaceniu kredytu hipotecznego oznacza osiągnięcie sukcesu finansowego. Zanim to się jednak stanie, należy wybrać odpowiedni kredyt, co może nie być wca...

data dodania
2019-09-03 14:16:41

Rozmowy o przewadze soczewek kontaktowych nad okularami toczą się od dawna. Zwolennicy soczewek doceniają niezaparowane szkła okularów, czy brak konieczności pamiętania o zabraniu drugiej pary okularów korekcyjnych - przeciwsłonecznych. Sze...

data dodania
2019-09-03 13:48:23

Nasi trenerzy i instruktorzy w klubie Energym często otrzymują od uczestników zajęć pytania: jaka jest najlepsza pora treningu? Ciężko jest udzielić jedynej właściwej odpowiedzi, ponieważ każda pora ćwiczeń ma swoje wady i zalety.

 

...
Zobacz wszystkie artykuły