(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Odszkodowanie za poślizgnięcie się na chodniku

Odszkodowanie za poślizgnięcie się na chodniku

data dodania
2020-01-27 16:29:05

W okresie zimowym nie tylko ruch samochodów jest utrudniony, ale także poruszanie się pieszych może powodować wiele nieszczęśliwych wypadków. Zdarza się, że idziemy po chodniku, który jest nieodśnieżony i oblodzony. Upadek na śliskiej nawierzchni skutkować może poważnymi urazami, które nieść mogą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Warto wiedzieć, że poszkodowany ma prawo domagać się odszkodowania za poniesione krzywdy.

 

Kto jest odpowiedzialny za zły stan chodnika?

 

Odpowiedzialność m.in. za nieodśnieżone chodniki ponosi zarządca tego obiektu, który zobowiązany jest do dbania o prawidłowy stan nawierzchni. W zależności od miejsca zdarzenia może być to inny podmiot;

  • wypadek na chodniku gminnym - urząd gminy,
  • wypadek na chodniku powiatowym - zarząd powiatu,
  • wypadek na chodniku wojewódzkim - zarząd województwa,
  • wypadek na chodniku krajowym - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,
  • wypadek na osiedlu mieszkaniowym - zarząd spółdzielni mieszkaniowej lub współpracująca z nią firma, której zlecono odśnieżanie,
  • wypadek przed sklepem - najemcy lokalu,
  • wypadek na parkingu - zarządca danym parkingiem,
  • wypadek na przystanku autobusowym - zarząd komunikacji miejskiej.

 

Co warto zrobić po wypadku?

 

Jeżeli w wyniku wypadku na chodniku doznałeś uszczerbku na zdrowiu to zalecamy udokumentować miejsce zdarzenia, najlepiej w formie zdjęć. Pozwoli to udowodnić zły stan nawierzchni, co będzie bardzo przydatne w procesie domagania się roszczeń. Istotną kwestią są również świadkowie zdarzenia, którzy mogą potwierdzić przyczynę wypadku. Wysokość świadczenia uzależniona jest od stopnia uszczerbku, warto więc zachować niezbędną dokumentację medyczną, która potwierdza naszą krzywdę. Zgromadzić należy również wszelkie rachunki, faktury potwierdzające zakup m.in. leków, zniszczonych przedmiotów.

 

Jakie roszczenia mogą ci przysługiwać?

 

Odszkodowanie jednorazowe - świadczenie pieniężne, które powinno pokryć koszty leczenia (leków, opieki medycznej, dojazdów do specjalistów, rehabilitacji). Poszkodowany może również je otrzymać, kiedy skutkiem wypadku jest utrata pracy i potrzeba przeszkolenia do innego segmentu pracy.

Odszkodowanie za utratę dochodu - poszkodowany może ubiegać się o ten rodzaj świadczenia, kiedy w wyniku wypadku uzyskuje mniejszy dochód w porównaniu do zarobków przed zdarzeniem.

Renta z tytułu zwiększonych potrzeb - może przysługiwać osobie, która na skutek nieszczęśliwego wypadku wymaga specjalistycznej opieki medycznej bądź rehabilitacji.

Podsumowując, warto pamiętać, że osobie, która doznała uszczerbku wskutek nieodśnieżonego, oblodzonego chodnika przysługuje prawo do odszkodowania za poniesione krzywdy. Swoje pretensje powinniśmy rościć do właściwego podmiotu odpowiedzialnego za zły stan chodnika. Należy również gromadzić wszelką dokumentację, która potwierdzi nasze pretensje i pozwoli ustalić wysokość wypłacanej kwoty.

 

Przeczytaj także, Nie zmieniasz opon na zimę? Możesz mieć problem z uzyskaniem odszkodowania.

 

Artykuły
data dodania
2020-05-29 16:30:44

Zmęczone stopy to powszechny problem, z którym spotyka się niemal połowa dorosłego społeczeństwa. Ofiarami tej dolegliwości są głównie kobiety. Niewydolność żylna, która jest bezpośrednią przyczyną bólu stóp, prowadzi do powstawania trwałyc...

data dodania
2020-04-29 13:00:22
Płyty indukcyjne to aktualnie coraz bardziej popularny element wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni. Ich główna zaleta? Pozwalają na przygotowanie smacznego posiłku w o wiele krótszym czasie niż w przypadku tradycyjnych kuchni gazowych i e...
data dodania
2020-04-30 17:03:50

Stare meble potrafią wnieść do mieszkania specyficzny klimat i nadać wnętrzu charakteru. Unikatowe, oryginalne, niespotykane - miłośnicy mebli w stylu vintage z pewnością zgodzą się z tymi określeniami.

 

Możesz samodzielnie zm...

Zobacz wszystkie artykuły