(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Lokata długoterminowa ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

Lokata długoterminowa ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

data dodania
2018-07-02 14:43:21

Przedsiębiorstwa dobrze zarządzające nadwyżką kapitału, lokują środki w instrumenty finansowe pozwalające pieniądzom pracować. Jeżeli celem jest pewny zysk, warto pomyśleć o lokatach. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, rozważ lokatę długoterminową ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem. Sprawdź, która opcja jest korzystniejsza.

 

W porównaniu z wieloma innymi instrumentami finansowymi, lokaty długoterminowe pozwalają bezpiecznie i bez ryzyka pomnażać kapitał. Wysokość wypracowanego zysku będzie zależny przede wszystkim od oprocentowania – nie tylko wartości procentowej, ale również jego zmienności.

 

Lokata ze stałym oprocentowaniem – cechy charakterystyczne

 

Dla lokaty ze stałym oprocentowaniem charakterystyczne jest niezmienne oprocentowanie przez cały okres trwania umowy. Zmieniające się stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) nie mają wpływu na oprocentowanie. Dzięki takiej opcji łatwo oszacować wysokość możliwych do wypracowania odsetek jeszcze przed założeniem lokaty.

 

Przykładem tego rodzaju produktu jest Lokata Długoterminowa dla firm dostępna w ofercie Toyota Banku. Zgodnie z warunkami, lokata 12-miesięczna charakteryzuje się niezmiennym oprocentowaniem na poziomie 2,10% w skali roku.

 

Lokaty ze zmiennym oprocentowaniem – cechy charakterystyczne

 

W przypadku tego rodzaju lokat, oprocentowanie uzależnione jest najczęściej od aktualnego poziomu stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeżeli więc w trakcie trwania lokaty dojdzie do podwyżki / obniżki stóp procentowych, wówczas decyzja RPP wpływa na wysokość oprocentowania lokaty.

 

Jak to przekłada się na zysk? Przede wszystkim należy podkreślić, że w momencie zakładania lokaty trudno jest oszacować wysokość możliwych do wypracowania odsetek. Jeżeli jednak czas trwania depozytu wynosi 12 miesięcy, wówczas – na podstawie prognoz analityków – można określi prawdopodobieństwo wzrostu / obniżki stóp procentowych.

 

Zanim wybierzesz lokatę, porównaj dostępne oferty

 

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jakie lokaty długoterminowe wybrać. Decyzję trzeba podjąć w odniesieniu do własnych potrzeb oraz oczekiwań, a także aktualnej sytuacji na rynku finansowym.

 

Na lokatę długoterminową ze zmiennym oprocentowaniem można zdecydować się wówczas, gdy w najbliższym czasie prognozowane są podwyżki stóp procentowych. Jeżeli jednak istnieją przypuszczenia, że RPP nie podniesie stóp procentowych lub planuje ich obniżki, wówczas lokaty długoterminowe ze stałym oprocentowaniem to lepszy wybór.

Artykuły
data dodania
2019-12-04 10:07:46

160 godzin - to czas, który przeciętny Polak spędza średnio każdego miesiąca w pracy. Mówiąc inaczej to trochę tak, jakby każdy z nas przeprowadzał się do firmy na jeden tydzień. Co więc zrobić, aby pracownicy czuli się komfortowo i nie tra...

data dodania
2019-12-03 18:04:02

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu hipotecznego? Rozważasz wszystkie za i przeciw, ale nadal nie masz do końca pewności? Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata, więc trzeba podejść do niego rozsądnie.

 

1. Masz dobrą prac...

data dodania
2019-11-25 11:33:11

Pożyczka niejedno ma imię. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów pożyczek, a jeśli zagłębić się w ten temat mocniej, to okaże się, że tych pożyczek jest znacznie więcej. Pożyczka na 500 plus to tylko jedna z opcji.

 

Pożyczka ...

Zobacz wszystkie artykuły