(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Kiedy najlepiej ćwiczyć: rano, po południu czy wieczorem?

Kiedy najlepiej ćwiczyć: rano, po południu czy wieczorem?

data dodania
2019-09-03 13:48:23

Nasi trenerzy i instruktorzy w klubie Energym często otrzymują od uczestników zajęć pytania: jaka jest najlepsza pora treningu? Ciężko jest udzielić jedynej właściwej odpowiedzi, ponieważ każda pora ćwiczeń ma swoje wady i zalety.

 

Ćwiczenia rannych ptaszków

 

Poranne ćwiczenia jako najlepsza pora treningu? To prawda, bo powodują zwiększenie pulsu, wydzielania endorfin i dodają energii. Jednocześnie  podkręcają metabolizm na cały dzień. Dzięki temu, że jesteśmy wypoczęci, ćwiczenia wykonywane są z większą skrupulatnością. W ten sposób trening przebiega w całości zgodnie z zaleceniami wykonywania ćwiczeń. Jeśli ćwiczymy rano, w domu wystarczy zacząć dzień około pół godziny wcześniej – w ten sposób zrealizujemy plan treningowy bez burzenia rytmu dnia. Motywacja do porannych ćwiczeń utrwala dobre, zdrowe nawyki. Po treningu wykonanym rano, bierzemy szybki prysznic i jemy śniadanie. Niestety, ranne ćwiczenia niosą też możliwość kontuzji - nierozgrzane mięśnie są sztywniejsze i mniej elastyczne. Nie każdy jest w stanie ćwiczyć zaraz po przebudzeniu, wypracowanie przyzwyczajenia porannego treningu wymaga czasu. Warto pamiętać, że osoby  starsze powinny unikać treningów wykonywanych rano, ponieważ może wystąpić u nich zawał serca. W takiej sytuacji warto skorzystać z porannych zajęć Energym, bo od pobudki do dotarcia na zajęcia, organizm zdąży się na dobre rozbudzić.

 

Trening w środku dnia

 

Jeśli mamy możliwość wykonania treningu w dzień, warto pamiętać, że jest to pora osiągania najlepszych efektów. Rozbudzone, rozgrzane ciało zmniejsza ryzyko urazów i kontuzji. Mamy dużo energii, która pozwoli na skupienie się na ćwiczeniach. Przeprowadzając trening po drugim śniadaniu lub w porze około obiadowej, prawdopodobnie zjemy zdrowiej i mniejszą porcję.

 

Trening wieczorny - na dobre zakończenia dnia

 

Pod koniec dnia także jest najlepsza pora na trening! Mięśnie i całe ciało jest rozgrzane, więc ryzyko kontuzji zostaje zminimalizowane. Trening po całym dniu, nierzadko trudnym dniu, pozwala wyrzucić z siebie negatywne emocje i uspokoić ciało. Znikają napięte mięśnie, organizm jest silniejszy. Trenerzy Energym zauważają, że wraz z końcem zajęć, uczestnicy są rozluźnieni i uśmiechnięci, jakby na sali zostawili wszystko, co męczące i nieprzyjemne. Popołudniowe ćwiczenia pozwalają także na pohamowanie apetytu - zjadamy porcję potreningową  i jesteśmy najedzeni. Popołudniami i wieczorami prościej jest znaleźć kompana do wspólnego wyjścia na siłownię. Wadą wieczornych treningów może być duża ilość osób przebywających w klubach fitness. Trzeba też pamiętać, by nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem, ponieważ po treningu jesteśmy rozbudzeni i sen nie będzie relaksujący.

 

Regularna aktywność fizyczna jest niezmiernie istotna dla prowadzenia zdrowego stylu życia, jednak wybór najlepszej pory do treningu jest zależny od wielu indywidualnych czynników.

Artykuły
data dodania
2019-09-03 14:25:44

Według badań kwestionariuszowych dla wielu Polaków posiadanie mieszkania na własność po spłaceniu kredytu hipotecznego oznacza osiągnięcie sukcesu finansowego. Zanim to się jednak stanie, należy wybrać odpowiedni kredyt, co może nie być wca...

data dodania
2019-09-03 14:16:41

Rozmowy o przewadze soczewek kontaktowych nad okularami toczą się od dawna. Zwolennicy soczewek doceniają niezaparowane szkła okularów, czy brak konieczności pamiętania o zabraniu drugiej pary okularów korekcyjnych - przeciwsłonecznych. Sze...

data dodania
2019-09-03 13:48:23

Nasi trenerzy i instruktorzy w klubie Energym często otrzymują od uczestników zajęć pytania: jaka jest najlepsza pora treningu? Ciężko jest udzielić jedynej właściwej odpowiedzi, ponieważ każda pora ćwiczeń ma swoje wady i zalety.

 

...
Zobacz wszystkie artykuły