(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Jak założyć własny start-up i uzyskać dofinansowanie?

Jak założyć własny start-up i uzyskać dofinansowanie?

data dodania
2019-06-03 11:06:18

Start-up, czyli początkowo zwykle małe przedsięwzięcie, charakteryzujące się innowacyjnością, może być założone właściwie przez każdego, kto ma odpowiedni pomysł na działalność. Moda na zakładanie start-upów trwa już kilka lat, ale wszystko wskazuje na to, że to dopiero jej początek.

 

Zakładanie start-upu to pierwszy etap wykonywania działalności, od którego – wbrew pozorom – zależy najwięcej. Wybór sposobu na założenie start-upu może bowiem determinować sposoby na zdobycie kapitału i dofinansowanie przedsięwzięcia. Do modeli dofinansowywania start-upów zaliczyć należy dotacje unijne, inkubatory przedsiębiorczości, crowdfunding, fundusze venture capital, a także prywatnych inwestorów (tzw. aniołów biznesu).

 

Początkowe etapy tworzenia start-upu. Na co warto zwrócić uwagę?

 

W przeciwieństwie do klasycznego modelu zakładania działalności gospodarczej, najczęściej jednoosobowej, tworzenie start-upu, a nawet jego rozwój, wcale nie zaczynają się od momentu rejestracji działalności w urzędzie i nabycia numeru NIP i REGON. Pierwsze kroki na drodze do stworzenia efektywnego start-upu obejmują przede wszystkim opracowanie innowacyjnego pomysłu, który rozwiązuje dany problem, a który nie istnieje obecnie na rynku. Mając atrakcyjny pomysł na biznes, należy przystąpić do planowania. Już na samym początku warto wykonać analizy ryzyka i atrakcyjności przedsięwzięcia, przy czym pomocne będą analizy SWOT. Start-upy to zwykle pomysły „od zera”, które dopiero rozpoczynają tworzenie własnego systemu know-how. Z tego powodu wiążą się z większym ryzykiem niepowodzenia, jednak z drugiej strony, w przypadku sukcesu, mogą gwarantować także większe zyski. Więcej cennych informacji o tworzeniu start-upów można znaleźć na Start-up PFR.

 

Pomysły na finansowanie start-upu

 

Na samym początku należy również zdecydować się na wybór finansowania przyszłej działalności. To kluczowa faza, która może zadecydować o powodzeniu lub porażce projektu. Polski przedsiębiorca ma do dyspozycji szereg możliwości.

 

Najprostszym wariantem jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dzięki temu przedsiębiorca może skorzystać (jeśli w danym województwie są dostępne) z dotacji europejskich przyznawanych przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy. Istnieją jednak specjalne programy europejskie, które skierowane są konkretnie na start-upy i również przyznają dotacje.

 

Na rynku istnieje także wiele profesjonalnych firm, które pomagają przy tworzeniu działalności także na płaszczyźnie finansowej. Przyszły biznesmen może zdecydować się na udział w inkubatorze, mającym za zadanie akcelerację biznesu. Innym wariantem jest skorzystanie z pomocy funduszy typu venture capital lub prywatnych inwestorów, którzy wspomagają obiecujące finansowo projekty. Nie należy zapominać też o możliwość upublicznienia rodzącego się projektu w internecie i rozpoczęcia własnej zbiórki pieniędzy. Tego rodzaju rozwiązania określa się mianem crowdfundingu, czyli dofinansowywania zbiorowego.

Artykuły
data dodania
2019-06-10 09:28:46

Szukasz wielotematycznego portalu, na którym znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje? Ofio.pl zagwarantuje Ci wszystko, czego szukasz. Ustaw sobie go jako stronę startową, bo już żaden inny portal nie będzie Ci potrzebny! W dobie wszec...

data dodania
2019-06-03 11:06:18

Start-up, czyli początkowo zwykle małe przedsięwzięcie, charakteryzujące się innowacyjnością, może być założone właściwie przez każdego, kto ma odpowiedni pomysł na działalność. Moda na zakładanie start-upów trwa już kilka lat, ale wszystko...

data dodania
2019-06-03 10:32:51

Budując wymarzony dom, musimy wziąć pod uwagę wiele kluczowych elementów. Są to rzeczy zarówno funkcjonalne jak na przykład umiejscowienie i wybór odpowiedniej bramy wjazdowej, ale też aspekty wizualne takie jak trawnik czy obejścia przed d...

Zobacz wszystkie artykuły