(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Jak założyć własny start-up i uzyskać dofinansowanie?

Jak założyć własny start-up i uzyskać dofinansowanie?

data dodania
2019-06-03 11:06:18

Start-up, czyli początkowo zwykle małe przedsięwzięcie, charakteryzujące się innowacyjnością, może być założone właściwie przez każdego, kto ma odpowiedni pomysł na działalność. Moda na zakładanie start-upów trwa już kilka lat, ale wszystko wskazuje na to, że to dopiero jej początek.

 

Zakładanie start-upu to pierwszy etap wykonywania działalności, od którego – wbrew pozorom – zależy najwięcej. Wybór sposobu na założenie start-upu może bowiem determinować sposoby na zdobycie kapitału i dofinansowanie przedsięwzięcia. Do modeli dofinansowywania start-upów zaliczyć należy dotacje unijne, inkubatory przedsiębiorczości, crowdfunding, fundusze venture capital, a także prywatnych inwestorów (tzw. aniołów biznesu).

 

Początkowe etapy tworzenia start-upu. Na co warto zwrócić uwagę?

 

W przeciwieństwie do klasycznego modelu zakładania działalności gospodarczej, najczęściej jednoosobowej, tworzenie start-upu, a nawet jego rozwój, wcale nie zaczynają się od momentu rejestracji działalności w urzędzie i nabycia numeru NIP i REGON. Pierwsze kroki na drodze do stworzenia efektywnego start-upu obejmują przede wszystkim opracowanie innowacyjnego pomysłu, który rozwiązuje dany problem, a który nie istnieje obecnie na rynku. Mając atrakcyjny pomysł na biznes, należy przystąpić do planowania. Już na samym początku warto wykonać analizy ryzyka i atrakcyjności przedsięwzięcia, przy czym pomocne będą analizy SWOT. Start-upy to zwykle pomysły „od zera”, które dopiero rozpoczynają tworzenie własnego systemu know-how. Z tego powodu wiążą się z większym ryzykiem niepowodzenia, jednak z drugiej strony, w przypadku sukcesu, mogą gwarantować także większe zyski. Więcej cennych informacji o tworzeniu start-upów można znaleźć na Start-up PFR.

 

Pomysły na finansowanie start-upu

 

Na samym początku należy również zdecydować się na wybór finansowania przyszłej działalności. To kluczowa faza, która może zadecydować o powodzeniu lub porażce projektu. Polski przedsiębiorca ma do dyspozycji szereg możliwości.

 

Najprostszym wariantem jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dzięki temu przedsiębiorca może skorzystać (jeśli w danym województwie są dostępne) z dotacji europejskich przyznawanych przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy. Istnieją jednak specjalne programy europejskie, które skierowane są konkretnie na start-upy i również przyznają dotacje.

 

Na rynku istnieje także wiele profesjonalnych firm, które pomagają przy tworzeniu działalności także na płaszczyźnie finansowej. Przyszły biznesmen może zdecydować się na udział w inkubatorze, mającym za zadanie akcelerację biznesu. Innym wariantem jest skorzystanie z pomocy funduszy typu venture capital lub prywatnych inwestorów, którzy wspomagają obiecujące finansowo projekty. Nie należy zapominać też o możliwość upublicznienia rodzącego się projektu w internecie i rozpoczęcia własnej zbiórki pieniędzy. Tego rodzaju rozwiązania określa się mianem crowdfundingu, czyli dofinansowywania zbiorowego.

Artykuły
data dodania
2020-01-17 13:52:44

Pomoc na dla małych i średnich przedsiębiorstw – taka jest misja Enterprise Europe Network, organizacji skupiającej instytucje działające nie tylko w Europie. W jej skład wchodzą również podmioty zarejestrowane w takich krajach jak Norwegia...

data dodania
2020-01-03 12:07:40

W Polsce, podobnie jak w większości państw, obrót pomiędzy firmami dokumentuje się przy pomocy faktur. Ponadto obowiązkiem każdego przedsiębiorcy wynikającym z prawa podatkowego jest ewidencjonowanie przychodów w celu ich opodatkowania na p...

data dodania
2019-12-30 16:59:36

Noworoczne wyprzedaże to już tradycja w działających w naszym kraju dyskontach. Zarówno Biedronka, jak i Lidl oferują w tym roku znaczną obniżkę cen na różnego rodzaju produkty, przede wszystkim przemysłowe, jak tekstylia, artykuły kuchenne...

Zobacz wszystkie artykuły