(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Jak na przestrzeni lat zmieniał się kurs dolara amerykańskiego i co z tego wynika?

Jak na przestrzeni lat zmieniał się kurs dolara amerykańskiego i co z tego wynika?

data dodania
2019-01-10 11:31:23
Dolar amerykański to z pewnością jedna z najważniejszych walut świata. Budowana od samego zarania kraju prężna gospodarka wpłynęła na mocną pozycję amerykańskiej waluty na rynku światowym. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich walut, kurs za amerykańskiego dolara ulegał licznym wahaniom, na które wpływ miały (i mają) wydarzenia polityczne oraz gospodarka kraju. Co możemy powiedzieć na temat kursu dolara na przestrzeni ostatnich lat? Jakie są prognozy na najbliższe lata? I co ze starymi dolarami – czy wciąż przedstawiają jakąś wartość?
 

Kurs dolara na przestrzeni ostatnich lat

 

Analizując kurs dolara amerykańskiego po roku 2000, trzeba odnotować dwie tendencje. Po tej dacie, kiedy dolar amerykański odbudował swoją pozycję (kurs oscylował w ok. 4,5 zł), zaczęły się lata powolnego osłabienia amerykańskiej waluty. Już w 2005 roku cena za 1 dolara wynosiła ok. 3,10 zł i stale spadała. Najgorszy okazał się rok 2008, kiedy amerykańskiego dolara można było kupić już za 2 złote! Ci, którzy w tym okresie postanowili zaryzykować i kupić amerykańską walutę, już po kilku latach mogli sporo zarobić. Dolar umocnił swoją pozycję i w ciągu kolejnych lat kurs znacząco wzrósł. W 2016 roku za zakup waluty trzeba było zapłacić (w najlepszych miesiącach) już ponad 4 złote. Obecnie kurs jest nieco niższy i waha się w okolicach 3,7-3,8 zł.

 

Prognozy

 

Przewidywania co do kursu walut bywają podobne do wróżenia z fusów. Nagle może pojawić się czynnik, który niespodziewanie wpłynie znacząco na spadek lub wzrost kursu określonego znaku pieniężnego. W zależności od uwzględnianych czynników (a nierzadko również sympatii politycznych) analitycy różnią się w swoich prognozach między sobą. Przewidywania w tym aspekcie można jednak bezpiecznie podsumować przypuszczeniem, że kurs dolara będzie utrzymywał się w najbliższych miesiącach na stabilnym poziomie w okolicy 3,7 zł, choć może również nieco wzrosnąć, zakładając rozwój gospodarczy Stanów Zjednoczonych. Trzeba jednak pamiętać o dynamicznie rozwijających się w ostatnich miesiącach sprawach na arenie międzynarodowej, które mogą znacząco i nagle płynąć zarówno na wzrost, jak i spadek kursu.

 

Stare dolary w cenie

 

Jak pokazuje analiza kursu dolara, te najstarsze banknoty cechowały się stabilnym i mocnym kursem. Okazuje się, że ma to znaczenie, kiedy chcemy skorzystać z skupu banknotów wycofanych z obiegu. Nie dość, że zwykle dolary te mają większą wartość ze względu na to, że są rzadko spotykane, znaczenie ma również ich wartość w czasach, kiedy były w obiegu. Analizując cenę nabywczą 1 dolara na przestrzeni lat (od 1774 roku) można łatwo dostrzec, które emisje odznaczały się największą wartością. Można powiedzieć, że do 1950 roku siła nabywcza dolara amerykańskiego, pomimo wahań i wielkiego kryzysu gospodarczego, była stosunkowo mocna. Po II wojnie światowej odnotowujemy znaczny jej spadek. Stare dolary wyemitowane przed nakreśloną cezurą powinniśmy więc sprzedać po dość dobrej cenie w profesjonalnym skupie starych banknotów. Wiele cennych informacji na temat starych dolarów  zebrano na stronie https://staragotowka.pl/dolar-amerykanski/.

 

 

Jak znaleźć rzetelny skup walut wycofanych z obiegu?

 

Stare banknoty, zwłaszcza dolary amerykańskie, wciąż posiadają wartość. Nie dziwi więc, że istnieje wiele przedsiębiorstw, w których możliwa jest wymiana starych dolarów. Warto jednak wybierać te profesjonalne, prowadzące swoją działalność na jasnych zasadach, jak internetowy skup staragotowka.pl. Na stronie znajdziemy wszelkie informacje dotyczące aktualnych kursów, jakie brane są w rachubę w czasie transakcji. Możemy również szybko dowiedzieć się, jak wiele zarobimy, korzystając z usług tego skupu dolarów amerykańskich. Warto również podkreślić wygodę rozwiązania – dzięki możliwości wysłania starych banknotów do siedziby firmy, możemy dokonać transakcji z dowolnego miejsca w kraju. Wszystko szybko i wygodnie, a przy tym – na atrakcyjnych warunkach, co mogą poświadczyć

Artykuły
data dodania
2020-04-29 13:00:22
Płyty indukcyjne to aktualnie coraz bardziej popularny element wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni. Ich główna zaleta? Pozwalają na przygotowanie smacznego posiłku w o wiele krótszym czasie niż w przypadku tradycyjnych kuchni gazowych i e...
data dodania
2020-04-30 17:03:50

Stare meble potrafią wnieść do mieszkania specyficzny klimat i nadać wnętrzu charakteru. Unikatowe, oryginalne, niespotykane - miłośnicy mebli w stylu vintage z pewnością zgodzą się z tymi określeniami.

 

Możesz samodzielnie zm...

data dodania
2020-04-30 16:50:14

Desery fit z płatków jaglanych to propozycje dla tych, którzy uwielbiają słodycze, ale chcą zadbać o sylwetkę. Zdrowe desery zastąpią tradycyjne słodkie przekąski, dostarczając niezbędnych składników odżywczych.

 

Desery fit z...

Zobacz wszystkie artykuły