Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Jak działa switch ethernetowy?

Jak działa switch ethernetowy?

data dodania
2018-12-05 10:50:32

Switch Ethernet, czyli przełącznik stosowany jest w strukturze IT w celu stworzenia pewnej i niezawodnej w pracy sieci internetowej. Ważne, aby spełniał on nasze wymagania i był dopasowany do potrzeb posiadanej infrastruktury sieciowej. Warto więc przed zakupem zwrócić uwagę m.in. na jego podstawową funkcjonalność (warstwa pracy, zarządzalność, zabezpieczenia). Stanowi podstawę do prawidłowego funkcjonowania sieci firmowej, a odpowiednio dobrany może poprawić rentowność przedsiębiorstwa czy zwiększyć jej produktywność. Przełącznik to urządzenie, które przede wszystkim pozwala na połączenie jednego lub wielu komputerów z innymi komputerami, urządzeniami sieciowymi czy innymi sieciami w strukturze IT. Switch Ethernet działa na zasadzie przekazywania ramek tzw. store-and-forward. Urządzenie odbiera ramkę, która następnie przekazywana jest na odpowiedni port. Kolejnym etapem jest rozpoznanie lokalizacji wszystkich urządzeń, które są związane z portami, po czy następuje zapisywanie ich w pamięci w tablicy adresów.

 

Dlaczego warto wybrać przełączniki ethernetowe?

 

Switche Ethernetowe są warte uwagi głównie dlatego, że pozwalają znacząco zwiększyć wydajność sieci komputerowych. Ethernet staje się wydajniejszy bez konieczności inwestycji w zmianę okablowania, zakupu karty sieciowej czy dodatkowego oprogramowania.

 

Kolejną zaletą przełączników ethernetowych jest to, że w jednej obudowie zyskujemy wiele różnych typów mediów, które mogą pracować na różnych prędkościach. Najczęściej spotykane są porty 10/100 czy 10/100/100 RJ-45, które służą do połączeń skrętką, dodatkowo switch oferuje jeden lub dwa zabudowane porty Gigabitowe lub moduły SFP, które możemy wykorzystać do podłączenia wymiennych modułów typu 1000BaseT/BaseSX/BaseLX/BaseZX, co z kolei wpływa na zwiększenie elastyczności danego przełącznika.

 

Jak wygląda praca przełącznika Ethernet? Taki switch obsługuję transmisję ramek pomiędzy wieloma niezależnym portami, używając do tego układów logicznych które pracują na bardzo dużych prędkościach. Przełączniki Ethernet są wyposażone w procesory RISC wraz z dopasowanym oprogramowaniem lub w procesory ASIC.

 

Najważniejszą cechą przełącznika ethernetowego jest to, że umożliwia on szybkie oraz sprawne przesyłanie danych w tym samym czasie do wielu użytkowników jednej sieci. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia sieciowego zagwarantujesz wydajne działanie sieci firmowej w strukturze IT.

 

Rodzaje switchy ethernetowych

 

Switche Ethernetowe możemy podzielić na dwie grupy urządzeń sieciowych. Switche niezarządzalne oraz zarządzalne.

 

Pierwszy rodzaj przełączników nie mają możliwości konfiguracji dodatkowych ustawień, nie może on być więc dopasowywany do indywidualnych wymagań użytkownika. Urządzenia tego typu najczęściej są od razu gotowe do pracy, po podłączeniu do zasilania – switch plug & play. Podstawowe wersje wyposażone są w od 4 do 5 portów skrętkowych typu Fast Ethernet o przepływie 100 Mbit/sek. Pierwszym etapem jest nawiązanie automatycznego połączenia (z najwyższą możliwą prędkością działania między portem urządzenia a portem przełącznika). Zaawansowane w budowie modele posiadają dodatkowe 1 do 3 portów światłowodowych. W zależności od dostępnej wersji urządzenia, port światłowodowy może być jednomodowy lub wielomodowy. Ważnym aspektem jest to, że w przypadku portów z łączem światłowodowym połączenie nie jest nawiązywane automatycznie. Musimy również uważać na to, jak dobieramy urządzenia. Porty po obu stronach światłowodów muszą pracować w tej samej technologii, port Fast Ethernet ze światłowodem nie zgra się z gigabitowym portem. W ofertach marek można spotkać również przełączniki, które mogą zasilać urządzenia bezpośrednio przez kabel Ethernetowy. Taki switch możemy podłączyć np. kamery IP. Porty w takim switchu nazywane są portami PoE (Power over Ethernet).

 

Przełącznik zarządzalny w przeciwieństwie do niezarządzalnego pozwala użytkownikowi na konfigurację dodatkowych parametrów urządzenia. Switche zarządzalne to przede wszystkim urządzenia sieciowe warstwy drugiej lub wyższej. Posiadają funkcje konfiguracji ustawień oraz parametrów według preferencji użytkownika. Opcje możliwe do ustawienia są zależne od konkretnego modelu switcha. Może być to np. konsola szeregowa, interfejs WEB, dedykowane oprogramowanie czy telnet. Dodatkowe ustawienia pozwalają m.in. na tworzenie połączeń redundantnych między różnymi urządzeniami, niwelując ryzyko pojawienia się awarii. W przypadku switchy, które są podłączone bezpośrednio do kamery kablem Ethernetowym dodatkowe ustawienia pozwalają na regulację mocy wysyłanej do odbiorników oraz na sterowanie pracą urządzeń dzięki podłączaniu oraz odłączaniu zasilania.

 

4 najpopularniejsze switche ethernetowe

 

W ofercie czołowych producentów rozwiązań sieciowych znajdziemy wiele modeli przełączników. Ważnym jest, aby wybrać taki, który spełni najważniejsze oczekiwania posiadanej infrastruktury IT.

 

Poniżej przedstawiamy 4 najpopularniejsze modele switchy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem:

 

HPE 1920S

 

Model HPE 1920S to nowoczesny, zarządzalny przełącznik marki HPE. Switch warstwy trzeciej, z obsługą jakości serwisu oraz zarządzaniem za pośrednictwem strony www. Idealnie nadaje się do zastosowania w biurach lub małych przedsiębiorstwach. Switch pochodzi z serii marki HPE OfficeConnect 1920S. Urządzenie umożliwia poprawę efektywności pracy. Nadaje się do środowisk, które wymagają dużej wydajności. Dodatkowo switch oferuje zaawansowane funkcje, które umożliwiają precyzyjną kontrolę oraz elastyczności konfiguracji i zarządzania. Seria ta oferuje użytkownikom różne konfiguracje 8, 24 oraz 48 portowe. Model JL380A posiada 8 portów RJ-45, pracuje zgodnie ze standardami komunikacyjnymi tj. IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u. Pojemość pamięci wewnętrznej switcha to 256 MB, natomiast pamięć flash to 64 MB.

 

Aruba 2930f

 

Wartym uwagi jest model marki Aruba 2930f to połączenie wysokiej jakości komponentów za przystępną cenę. Switch sprawdzi się w różnorodnych środowiskach informatycznych. Przełącznik JL253A warstwy trzeciej oferuje m.in. funkcje typu: obsługa jakości serwisu, multicast, klasyfikacja ruchu, zarządzanie za pośrednictwem strony www, pełny dupleks, przekierowywanie IP, IGMP snooping. Model wyposażony został w 24 porty RJ-45 oraz 4 moduły światłowodowe SFP+. Urządzenie sieciowym jest rozwiązaniem ergonomicznym i oszczędnym, wysoka wydajność sprosta oczekiwania najbardziej wymagających  użytkowników. Zastosowanie trwałych komponentów pozwala na eksploatację produkty w temperaturze od 0 do 45 stopni Celsjusza przy wilgotności na poziomie 15-95%. Dodatkowym atutem jest łatwość wdrożenia oraz konfiguracji, a także zaawansowane narzędzia do zabezpieczenia sieci. Idealne rozwiązanie dla różnej wielkości firm – zarówno rozbudowanych przedsiębiorstwa jak i małych biurach czy oddziałach.

 


Juniper SRX320

Przełącznik marki Juniper SRX320 gwarantuje bezpieczne połączenie, które idealnie znajdzie zastosowanie w przypadku małych firm oraz niewielkich oddziałów. Zaawansowane funkcje pozwalają ograniczyć zagrożenia, oferując użytkownikowi ekonomiczną i bezpieczną łączność sieci. Model wyposażony jest w 6 portów typu RJ-45 oraz 2 porty SFP. Pamięć RAM o wielkości 4GB oraz pamięć flash 8 GB. Przełącznik pochodzi z rodziny SRX, która gwarantuje kompleksowość ochrony sieci. Produkty są kompatybilne z systemem operacyjnym firmy Juniper – Junos OS.


Cisco WS-C2960-24PC-S

 

Godnym uwagi jest również przełącznik marki Cisco, WS-C2960-24PC-S. Switch zarządzalny, warstwy drugiej to wysokowydajny model, wyposażony w 24 porty typu Fast Ethernet oraz 2 porty SFP Combo. Przełącznik WS-C2960-24PC-S cechuje się przepustowością na poziomie 6.5 Mpps, dwoma rodzajami pamięci. Pamięć RAM posiada pojemność 128 MB, natomiast pamięć typu flash 64 MB. Przełącznik posiada takie funkcje jak: pełny dupleks, protokół drzewa rozpinającego, IGMP snooping, agregator połączenia, serwer DHCP. Dobrane komponenty pozwalają na eksploatacje w temperaturze od 0 do 45 stopni Celsjusza, przy wilgotności od 10 do 85%. Pracuje zgodnie ze standardami komunikacyjnymi IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af.

Artykuły
data dodania
2024-04-19 13:40:01
Druk cyfrowy odgrywa kluczową rolę w dynamicznie rozwijającym się świecie biznesu, oferując przedsiębiorstwom możliwość szybkiego i efektywnego komunikowania się z ich klientami. Dzięki rozwojowi drukarni online, firmy mogą teraz w łatwy i ...
data dodania
2024-04-18 14:05:30
Marzysz o idealnym wyglądzie na plaży? Poznaj tajniki nowej generacji strojów kąpielowych dwuczęściowych, które nie tylko podkreślą Twoje atuty, ale również wysmuklą sylwetkę. Odkryj, jak stroje kąpielowe dwuczęściowe push up i wyszczuplają ...
data dodania
2024-03-29 13:48:09
Współczesne metody diagnozowania chorób wymagają precyzji i dokładności, a tomografia klatki piersiowej spełnia te wymagania, umożliwiając lekarzom detekcję nawet najmniejszych zmian w strukturach klatki piersiowej. Dzięki niezwykłej rozdzi ...
Zobacz wszystkie artykuły