Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Jak dobrze wybrać drewnianą budkę lęgową dla ptaków?

Jak dobrze wybrać drewnianą budkę lęgową dla ptaków?

data dodania
2019-03-05 15:56:44

Wraz z końcem lutego i początkiem marca zaczynają wracać do nas ptaki, które odleciały jesienią na swoje zimowiska do cieplejszych krajów. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie gatunki przylatują do nas na wiosnę i jaka budka lęgowa będzie dla nich odpowiednia, koniecznie przeczytaj cały artykuł.

 

Wiele gatunków ptaków, co roku wraca do nas według swojego biologicznego kalendarza. Po przylocie jak co roku dobierają się w pary i zaczynają szukać odpowiedniego miejsca do złożenia jaj. W naturalnych warunkach ptaki wybierają dziuple i gniazda w pniach i koronach drzew lub wysokich trawach. W przypadku braku naturalnych miejsc lęgowych ptaki chętnie wybierają sztuczne miejsca lęgowe, przygotowane przez człowieka.

 

Budka lęgowa dla jerzyka

 

Jerzyki są przez stosunkowo krótki okres w naszym kraju. Możemy je najczęściej spotkać między majem, kiedy do nas przylatują i sierpniem, kiedy są już gotowe do odlotu w kierunku Afryki. Jerzyki to bardzo wyjątkowe ptaki, znaczącą część swojego życia spędzają w powietrzu, a przez bardzo małe nóżki mają problemy z poruszaniem się po podłożu. Najłatwiej jest im poruszać się po różnych pionowych powierzchniach. Szukając budki lęgowej, która przypadnie do gustu jerzykom, warto wybrać model wykonany z trocinobetonu i odpowiedniej wielkości otworem. Taka budka zapewnia nie tylko dobrą izolację termiczną, ale nie stwarza problemów podczas poruszania się. Ponadto budki lęgowe z betonu są bardzo wytrzymałe i zachowują swoje parametry przez długi czas. To, co wyróżnia budki lęgowe dla jerzyków to ich poziomy kształt. Budka jest szersza niż wyższa, przez co doskonale wpisuje się w upodobania tego gatunku ptaków.

 

Gniazdo dla bociana

 

Bociany mogą nam się kojarzyć z obrazem polskiej wsi. Przylatują do nas w marcu i na początku kwietnia, natomiast odlatują pod koniec wakacji na przełomie sierpnia i września. W przeciwieństwie do słowików czy skowronków bociany są znane z charakterystycznego klekotu. Gniazda bocianów tak jak i same bociany, są pokaźnych rozmiarów. Gniazdo stworzone przez bociana co roku może zwiększać swoją wagę o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów. Z biegiem czasu waga bocianiego gniazda może przekraczać nawet kilkaset kilogramów. Jeśli chcemy zachęcić bociany do osiedlenia się w naszej okolicy, możemy kupić dla nich gniazdo. Oczywiście takie gniazdo całkowicie różni się od gniazd innych ptaków. Dla bocianów są przygotowane specjalne platformy lęgowe w kształcie koła wykonanego z wikliny. Cechują się one dużą wytrzymałością i elastycznością. Dodatkowo wykorzystanie splotu wikliny pozwala w łatwy sposób zaadaptować nowe gniazdo.

 

Budka lęgowe dla kosa

 

Kosy są bardzo ciekawym gatunkiem ptaków. Istnieje podział wśród gatunku na ptaki, które odlatują na zimę i ptaki, które zimują w naszym kraju. Na zimę odlatują młode ptaki, które wykluły się w danym roku oraz samice. Do grupy odlatujących kosów zaliczają się również te zasiedlające lasy. W Polsce zostają jednak kosy zasiedlające aglomeracje miejskie, gdzie można znaleźć cieplejsze miejsca w okresie zimowym i jest łatwiej o pożywienie. Okres lęgowy tych ptaków zaczyna się w marcu i trwa aż do lipca. W tym czasie samice kosów mogą mięć nawet cztery lęgi. Szukając budki lęgowej dla kosa, warto wybrać model półotwarty "typ P". Budka cechuje się wymiarami 18x20x22 cm oraz średnicą otworu 16x7 cm. Są to odpowiednie wymiary dla zasiedlenia przez kosa. Ze względu na fakt, że część kosów zimuje u nas w kraju, budkę możemy zawiesić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lęgowego w styczniu lub lutym.

 

Budka lęgowa dla sikorki

Sikorki to nasz rodzimy gatunek ptaków. W większości prowadzą osiadły tryb życia, tylko samice odlatują na zimę do cieplejszych krajów. Ich migracja przypada na wrzesień i październik oraz marzec i kwiecień, kiedy następuje powrót. Sikorki tak jak inne ptaki mają swoje indywidualne potrzeby również pod względem budki lęgowej. Jeśli szukam odpowiedniego domu dla sikorki to powinniśmy wybrać budkę lęgową typu A1. Taka konstrukcja zapewnia bardzo dobre warunki termiczne nawet w zimne dni. Ciekawym rozwiązaniem dla tego typu budki jest otwierana przednia ścianka, która pozwala na bardzo łatwe czyszczenie budki po sezonie.

 

Na co zwrócić uwagę wieszając budkę lęgową?

 

Odpowiednia wysokość mocowania budki lęgowej

 

Wieszając budkę lęgową należy zadbać, by znajdowała się na bezpiecznej wysokości. Dla każdego gatunku ptaków ten parametr może się różnić. Wróble lubi budki zawieszone na wysokości 2-4m, muchołówka mała 4-6m, a sikorka czubata od 1-2m nad ziemią. Optymalna wysokość dla większości budek to 2-4 m nad ziemią.

 

odpowiednia lokalizacja

 

Budka powinna wisieć w odpowiednim miejscu o umiarkowanym nasłonecznieniu, tak by się nie przegrzewała. Ważnym aspektem wieszania budki lęgowej jest kierunek wiatru. W naszym obszarze geograficznym budki lęgowe można wieszać z otworem skierowanym na południe i południowy wschód.

 

Jeśli szukasz budki lęgowej do swojego ogrodu, sprawdź koniecznie ofertę naszego sklepu internetowego PtasiDom. Znajdziesz tam nie tylko budki lęgowe, ale również ciekawe porady.

Artykuły
data dodania
2024-04-19 13:40:01
Druk cyfrowy odgrywa kluczową rolę w dynamicznie rozwijającym się świecie biznesu, oferując przedsiębiorstwom możliwość szybkiego i efektywnego komunikowania się z ich klientami. Dzięki rozwojowi drukarni online, firmy mogą teraz w łatwy i ...
data dodania
2024-04-18 14:05:30
Marzysz o idealnym wyglądzie na plaży? Poznaj tajniki nowej generacji strojów kąpielowych dwuczęściowych, które nie tylko podkreślą Twoje atuty, ale również wysmuklą sylwetkę. Odkryj, jak stroje kąpielowe dwuczęściowe push up i wyszczuplają ...
data dodania
2024-03-29 13:48:09
Współczesne metody diagnozowania chorób wymagają precyzji i dokładności, a tomografia klatki piersiowej spełnia te wymagania, umożliwiając lekarzom detekcję nawet najmniejszych zmian w strukturach klatki piersiowej. Dzięki niezwykłej rozdzi ...
Zobacz wszystkie artykuły