(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Dlaczego dobór kolorów ma znaczenie?

Dlaczego dobór kolorów ma znaczenie?

data dodania
2020-12-07 21:27:31

Kolory mają swoją symbolikę i niosą ze sobą pewne skojarzenia. To, jakie z nich będą widniały na naszych wydrukach, powinno być zależne od rodzaju przekazu oraz tego, do kogo ten przekaz kierujemy.

 

Siła koloru

 

Kolory, którymi się otaczamy, z którymi obcujemy, mają wpływ na nasze samopoczucie, na nasze zachowanie oraz na nasze wybory. Hipotezy mówią, że ośrodek postrzegania barw znajduję się w tej części naszego mózgu, która ma związek z naszymi uczuciami i naszą nieświadomością. Obiór danego koloru odbywa się na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony działa nasza biologia, nieświadomość, która jest niezależna kulturowo, a z drugiej strony każdy kolor ma swoje kulturowe konotacje. Możemy zatem postrzegać kolor intuicyjnie, naiwnie albo ze świadomością, co ten kolor oznacza. Ważne, aby podczas wyboru drukarni sprawdzić, czy stan techniczny narzędzi do drukowania jest dobry i nie zniekształca kolorów. Wybieramy daną drukarnię, najlepiej internetową, i zamawiamy jeden egzemplarz danego materiału. Zamówienie jednego egzemplarza jest możliwe, o ile drukarnia oferuje druk cyfrowy. To możemy sprawdzić, wpisując w wyszukiwarkę internetową np. „JKB Print druk cyfrowy”. 

 

JKB Print. Kolor w praktyce

 

Błękit może w nas wywołać uczucie spokoju i opanowania (niebieski to zresztą ulubiony kolor wielu osób), ale może też mieć swoje osobne, kulturowo zakorzenione znaczenie. Jeśli dana firma ma niebieską identyfikację graficzną, to wykorzystanie tego koloru w odpowiedni sposób może odesłać odbiorcę właśnie do tej firmy. Podobnie jest z kolorem złotym. Wywołuje określone reakcje biologiczne, ale ma też swoje konotacje kulturowe. Złoty nieodmiennie kojarzy nam się z luksusem, bogactwem, dobrobytem. Niewiele drukarni oferuje możliwość złotego wydruku, dlatego, zanim podejmiemy decyzje o urozmaiceniu tożsamości wizualnej marki o złoty kolor, musimy sprawdzić możliwości danej drukarni. Wystarczy wyszukać po nazwie, np. „JKB Print” oraz dodać frazę „złote nadruki”.

 

Kolory, ale z umiarem

 

Wykorzystywanie kolorów w budowaniu tożsamości danej marki jest bardzo ważne. Musimy jednak pamiętać, że nie możemy zdecydować się na wszystkie kolory. Kolory grają między sobą i wzajemnie zmieniają swoje znaczenia. Inaczej odbierzemy żółty w towarzystwie czerwieni, a inaczej w towarzystwie czerni. Warto też pamiętać o tym, że połączenia kolorów mają swój odrębny ciężar kulturowy. Dobrym przykładem jest tęcza, która, w uproszczeniu, jest zestawieniem kilku kolorów. W tym wypadku wszystkie kolory tworzą odrębną znaczeniową całość i grają tak, jakby były jednym kolorem. Obcując z tęczą, nikt nie analizuje wyizolowanej żółci.

Artykuły
data dodania
2021-01-21 08:37:17

Praktyczne umiejętności i kompetencje są podstawową walutą na rynku pracy. Trudno jednak jest je udowodnić zdalnie. Do tego celu służą certyfikaty, które stanowią potwierdzenie zdobytej wiedzy. Czym jest zaświadczenie MEN i jak je zdobyć po...

data dodania
2020-09-24 11:11:28

Urządzasz konferencję w Krakowie i zastanawiasz się jaki catering powinieneś zamówić? Dania ciepłe, zimne przekąski, wegańskie desery - wybranie odpowiednich dań zależy od charakteru wydarzenia i gustu Twoich gości. Jest jednak jeden elemen...

data dodania
2020-12-07 21:27:31

Kolory mają swoją symbolikę i niosą ze sobą pewne skojarzenia. To, jakie z nich będą widniały na naszych wydrukach, powinno być zależne od rodzaju przekazu oraz tego, do kogo ten przekaz kierujemy.

 

Siła koloru

 

Kol...

Zobacz wszystkie artykuły