(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Czym jest i jak działa ubezpieczenie komunikacyjne?

Czym jest i jak działa ubezpieczenie komunikacyjne?

data dodania
2022-06-10 09:11:56

Ubezpieczenie komunikacyjne chroni zarówno właściciela, jak i kierowcę ubezpieczonego pojazdu po wystąpieniu szkody na mieniu lub osobie. Jak działa ubezpieczenie komunikacyjne? Czy jest obowiązkowe? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Ubezpieczenie komunikacyjne – co to jest?

 

Ubezpieczenie komunikacyjne to rodzaj ubezpieczenia związanego z posiadaniem oraz użytkowaniem pojazdów. Chroni właścicieli pojazdów mechanicznych przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, takich jak kolizje czy wypadki, do których sami doprowadzili lub które powstały z winy osób trzecich.

 

Ubezpieczenie komunikacyjne należy do segmentu ubezpieczeń majątkowych działu II (tzw. Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe), które określone zostały w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

Do ubezpieczeń komunikacyjnych zalicza się:

 

Ubezpieczenia komunikacyjne obowiązkowe i dobrowolne. Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

 

Wyróżnia się dwa rodzaje ubezpieczenia komunikacyjnego i jest to:

 

Obowiązkowe OC komunikacyjne – co obejmuje?

 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni właściciela pojazdu mechanicznego od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z ruchem pojazdu. Oznacza to, że – będąc sprawcą wypadku – wszelkie ewentualne szkody innego kierowcy zostaną zlikwidowane z ubezpieczenia komunikacyjnego. Ponadto zabezpiecza ono majątek ubezpieczonych, a także pokrywa szkody poniesione przez poszkodowanych.

 

Ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe, właściciel pojazdu musi zawrzeć umowę ubezpieczenia, zaś zakład ubezpieczeń musi przyjąć ofertę osoby ubezpieczającej swoją odpowiedzialność cywilną. W przypadku nieposiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC za wszelkie szkody właściciel pojazdu musi płacić samodzielnie. Co więcej, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może na niego nałożyć karę za brak obowiązkowej polisy.

 

Posiadanie ubezpieczenia samochodu to gwarancja bezpieczeństwa i ogromny komfort. W sytuacji kolizji czy wypadku, ubezpieczenie może znacząco poprawić sytuację finansową posiadacza pojazdu. Zdarza się jednak, że decyzje towarzystw ubezpieczeniowych nie są satysfakcjonujące dla właściciela pojazdu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest odwołanie od decyzji ubezpieczyciela OC. Niestety, zaniżone kwoty odszkodowania OC to częsty problem właścicieli pojazdów. Na szczęście odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego może złożyć każdy, kto nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela i ma na to 3 lata od wystąpienia zdarzenia.

 

Jak sprawdzić ubezpieczenie komunikacyjne?

 

By sprawdzić ważność ubezpieczenia komunikacyjnego, wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a następnie otworzyć zakładkę „Baza OC i AC”. W tym miejscu należy wybrać opcję „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a następnie „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Na tej podstronie znajduje się formularz, który należy uzupełnić, wpisując numer rejestracyjny lub numer VIN, podając datę sprawdzenia ważności ubezpieczenia oraz kraj, a następnie kliknąć przycisk „Dalej”. W rezultacie otrzymuje się informacje o marce i modelu ubezpieczonego pojazdu, numerze polisy OC. Można znaleźć tu także nazwę i adres głównej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego.

Artykuły
data dodania
2022-06-10 09:11:56

Ubezpieczenie komunikacyjne chroni zarówno właściciela, jak i kierowcę ubezpieczonego pojazdu po wystąpieniu szkody na mieniu lub osobie. Jak działa ubezpieczenie komunikacyjne? Czy jest obowiązkowe? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w...

data dodania
2022-06-07 11:43:29

Moda na komplety dresowe dla chłopców trwa w najlepsze i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Dresy są bowiem niesamowicie wygodne, a przy tym również niezwykle stylowe, stąd też chłopcy noszą je w wielu różnych sytuacjach, nie ...

data dodania
2022-06-06 15:13:52

Automatyczne przełączniki faz mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Wyróżniają się starannie zaprojektowaną konstrukcją (obudową) i montuje się je na szynach. W związku z tym najlepiej, gdy zajmują się tym wykwalifikowani profesjonaliści....

Zobacz wszystkie artykuły
zakreconysklep.pl
sprawdzone-firmy.eu
sekretzdrowia.com.pl
najlepszefirmy.eu
spisfirmowy.pl
sklepyinternetowe.info.pl
dobre-firmy.biz
nazwa-firmy.eu
pazakupy.pl
dobre-firmy.eu
polskafirma.com.pl
dommieszkanie.pl