(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Centrala alarmowa − rodzaje i najważniejsze funkcje

Centrala alarmowa − rodzaje i najważniejsze funkcje

data dodania
2019-07-05 14:02:18

Centrala alarmowa to tak naprawdę serce każdego systemu alarmowego. Odpowiada za koordynację urządzeń w danym systemie i steruje instalacją w sytuacji zagrożenia. Umożliwia informowanie użytkowników o niebezpieczeństwie za pomocą SMS-ów, MMS-ów czy e-maili.

 

Czym jest centrala alarmowa?

 

Centrala alarmowa to urządzenie, które służy do odbierania sygnału z urządzeń detekcyjnych. Podczas alarmu sygnalizuje jednostkę straży pożarnej o zaistniałej sytuacji oraz przekazuje daną informację użytkownikom obiektu poprzez wiadomość SMS, e-mail czy komunikat głosowy. Niezawodną pracę systemu alarmowego zapewniają sterowniki mikroprocesorowe, które są dużym udogodnieniem w trakcie programowania. Istnieją różne rodzaje centrali alarmowych, które w zależności od typu mogą być podłączone do dowolnej liczby linii adresowalnych. Centrala alarmowa może obsłużyć różną ilość elementów, a dodatkowo umożliwia utworzenie stref z przyporządkowanymi komunikatami tekstowymi, które szybko i sprawnie lokalizują źródło zagrożenia i informują o nim użytkownika.

 

W zależności od zaprogramowania alarmu, w momencie zagrożenia pożarowego centrala ogłasza alarm wstępny bądź główny. Pierwszy z nich informuje o danej sytuacji personel lub mieszkańców obiektu, co daje możliwość ugaszenia pożaru własnymi siłami. Alarm drugiego stopnia odpowiada z kolei za transmisję alarmu do straży pożarnej. Dzięki tak skonfigurowanemu urządzeniu możliwa jest szybka i skuteczna reakcja na zaistniałą sytuację.

 

Jakie są rodzaje centrali alarmowej?

 

Dzięki centrali alarmowej możliwe jest sterowanie pracą całego systemu alarmowego, który odpowiada za nadzór i bezpieczeństwo obiektu. Należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniego sprzętu, który zapewni ochronę w sytuacji zagrożenia. W zależności od rodzaju budynku, centrale alarmowe różni obsługa wejść przewodowych i bezprzewodowych, możliwość podziału systemu na liczbę stref oraz liczba obsługiwanych użytkowników.

 

Dla przykładu, centrala alarmowa integra 32 - https://ivolta.pl/integra-32-centrala-alarmowa/3266/produkt/ obsługuje od 8 do 32 wejść i taką samą liczbę programowalnych wyjść. Dostępne są również centrale o znacznie większej liczbie obsługiwanych urządzeń, które umożliwiają budowę bardzo rozbudowanych instalacji alarmowych, zapewniających ochronę obiektów o wysokim priorytecie bezpieczeństwa.

 

Manipulatory do codziennej obsługi centrali

 

Do obsługi centrali alarmowych służą proste w obsłudze manipulatory LCD lub LED. Pierwsze mogą być wyposażone w wyświetlacz, który umożliwia bardzo wygodną obsługę, oraz w klawiaturę, która służy do poruszania się po menu, a także wprowadzania danych i funkcji. Wyświetlacz nie tylko informuje o wszelkich zdarzeniach, ale również pokazuje bieżący stan wybranych stref oraz linii. Drugie rozwiązanie, czyli manipulatory LED, są bardziej ograniczone i nie przekazują wszystkich informacji użytkownikowi. Oba rozwiązania zastępują manipulatory sensoryczne, które mają duży i czytelny wyświetlacz, są niewielkie i znacznie cieńsze. Nowoczesne manipulatory domowe zapewniają szybki dostęp do informacji o aktualnym stanie systemu, a także umożliwiają sterowanie klimatyzacją, bramą wjazdową i garażową oraz ogrzewaniem domu, dlatego idealnie sprawdzą się w przypadku domów inteligentnych.

 

Artykuły
data dodania
2020-09-24 11:11:28

Urządzasz konferencję w Krakowie i zastanawiasz się jaki catering powinieneś zamówić? Dania ciepłe, zimne przekąski, wegańskie desery - wybranie odpowiednich dań zależy od charakteru wydarzenia i gustu Twoich gości. Jest jednak jeden elemen...

data dodania
2020-12-07 21:27:31

Kolory mają swoją symbolikę i niosą ze sobą pewne skojarzenia. To, jakie z nich będą widniały na naszych wydrukach, powinno być zależne od rodzaju przekazu oraz tego, do kogo ten przekaz kierujemy.

 

Siła koloru

 

Kol...

data dodania
2020-12-02 12:40:39

Import towarów z Chin do Polski wiąże się z kilkoma formalnościami, koniecznymi do spełnienia. Numer EORI jest jedną z nich. Dzięki niemu można z powodzeniem przejść odprawę celną w Unii Europejskiej. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie je...

Zobacz wszystkie artykuły