(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Centrala alarmowa − rodzaje i najważniejsze funkcje

Centrala alarmowa − rodzaje i najważniejsze funkcje

data dodania
2019-07-05 14:02:18

Centrala alarmowa to tak naprawdę serce każdego systemu alarmowego. Odpowiada za koordynację urządzeń w danym systemie i steruje instalacją w sytuacji zagrożenia. Umożliwia informowanie użytkowników o niebezpieczeństwie za pomocą SMS-ów, MMS-ów czy e-maili.

 

Czym jest centrala alarmowa?

 

Centrala alarmowa to urządzenie, które służy do odbierania sygnału z urządzeń detekcyjnych. Podczas alarmu sygnalizuje jednostkę straży pożarnej o zaistniałej sytuacji oraz przekazuje daną informację użytkownikom obiektu poprzez wiadomość SMS, e-mail czy komunikat głosowy. Niezawodną pracę systemu alarmowego zapewniają sterowniki mikroprocesorowe, które są dużym udogodnieniem w trakcie programowania. Istnieją różne rodzaje centrali alarmowych, które w zależności od typu mogą być podłączone do dowolnej liczby linii adresowalnych. Centrala alarmowa może obsłużyć różną ilość elementów, a dodatkowo umożliwia utworzenie stref z przyporządkowanymi komunikatami tekstowymi, które szybko i sprawnie lokalizują źródło zagrożenia i informują o nim użytkownika.

 

W zależności od zaprogramowania alarmu, w momencie zagrożenia pożarowego centrala ogłasza alarm wstępny bądź główny. Pierwszy z nich informuje o danej sytuacji personel lub mieszkańców obiektu, co daje możliwość ugaszenia pożaru własnymi siłami. Alarm drugiego stopnia odpowiada z kolei za transmisję alarmu do straży pożarnej. Dzięki tak skonfigurowanemu urządzeniu możliwa jest szybka i skuteczna reakcja na zaistniałą sytuację.

 

Jakie są rodzaje centrali alarmowej?

 

Dzięki centrali alarmowej możliwe jest sterowanie pracą całego systemu alarmowego, który odpowiada za nadzór i bezpieczeństwo obiektu. Należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniego sprzętu, który zapewni ochronę w sytuacji zagrożenia. W zależności od rodzaju budynku, centrale alarmowe różni obsługa wejść przewodowych i bezprzewodowych, możliwość podziału systemu na liczbę stref oraz liczba obsługiwanych użytkowników.

 

Dla przykładu, centrala alarmowa integra 32 - https://ivolta.pl/integra-32-centrala-alarmowa/3266/produkt/ obsługuje od 8 do 32 wejść i taką samą liczbę programowalnych wyjść. Dostępne są również centrale o znacznie większej liczbie obsługiwanych urządzeń, które umożliwiają budowę bardzo rozbudowanych instalacji alarmowych, zapewniających ochronę obiektów o wysokim priorytecie bezpieczeństwa.

 

Manipulatory do codziennej obsługi centrali

 

Do obsługi centrali alarmowych służą proste w obsłudze manipulatory LCD lub LED. Pierwsze mogą być wyposażone w wyświetlacz, który umożliwia bardzo wygodną obsługę, oraz w klawiaturę, która służy do poruszania się po menu, a także wprowadzania danych i funkcji. Wyświetlacz nie tylko informuje o wszelkich zdarzeniach, ale również pokazuje bieżący stan wybranych stref oraz linii. Drugie rozwiązanie, czyli manipulatory LED, są bardziej ograniczone i nie przekazują wszystkich informacji użytkownikowi. Oba rozwiązania zastępują manipulatory sensoryczne, które mają duży i czytelny wyświetlacz, są niewielkie i znacznie cieńsze. Nowoczesne manipulatory domowe zapewniają szybki dostęp do informacji o aktualnym stanie systemu, a także umożliwiają sterowanie klimatyzacją, bramą wjazdową i garażową oraz ogrzewaniem domu, dlatego idealnie sprawdzą się w przypadku domów inteligentnych.

 

Artykuły
data dodania
2019-09-03 14:25:44

Według badań kwestionariuszowych dla wielu Polaków posiadanie mieszkania na własność po spłaceniu kredytu hipotecznego oznacza osiągnięcie sukcesu finansowego. Zanim to się jednak stanie, należy wybrać odpowiedni kredyt, co może nie być wca...

data dodania
2019-09-03 14:16:41

Rozmowy o przewadze soczewek kontaktowych nad okularami toczą się od dawna. Zwolennicy soczewek doceniają niezaparowane szkła okularów, czy brak konieczności pamiętania o zabraniu drugiej pary okularów korekcyjnych - przeciwsłonecznych. Sze...

data dodania
2019-09-03 13:48:23

Nasi trenerzy i instruktorzy w klubie Energym często otrzymują od uczestników zajęć pytania: jaka jest najlepsza pora treningu? Ciężko jest udzielić jedynej właściwej odpowiedzi, ponieważ każda pora ćwiczeń ma swoje wady i zalety.

 

...
Zobacz wszystkie artykuły