(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Architektura Łazienek Królewskich – główne budowle

Architektura Łazienek Królewskich – główne budowle

data dodania
2019-03-28 13:41:26

Zespół pałacowo-parkowy powszechnie znany jako Łazienki Królewskie to nie tylko wspaniała przestrzeń z malowniczymi ogrodami i wiekowym drzewostanem, ale także miejsce bardzo cenne pod względem architektonicznym. Znajdujące się tam zabytkowe budynki to wyraz artystycznych zamiłowań króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, dla którego Łazienki pełniły funkcję letniej rezydencji.

 

Łazienki Królewskie są dziś rozległym parkiem, w którym nie brakuje interesujących rzeźb, oczek wodnych, kanałów i malowniczych alejek. Nie lada atrakcją są także zabytkowe budynki znajdujące się w rozmaitych zakątkach parkowych alei.

 

Kluczowe budynki Łazienek Królewskich

 

Ermitaż, Nowa Kordegarda, Stara Oranżeria i Pałac na Wyspie to najważniejsze i szczególnie warte odwiedzenia łazienkowskie budowle.

 

Nowa Kordegarda

 

Początkowo była chińską altaną, której wnętrze zdobiły malowidła autorstwa Plerscha. Po 1782 roku stała się teatrem dworskim, a od momentu przebudowy w 1788 roku kordegardą, czyli wartownią. Obecnie w budynku Nowej Kordegardy znajduje się kawiarnia, której wystrój i nazwa korespondują z XVIII-wieczną stylistyką.

 

Pałac na Wodzie

 

Zwany jest także Pałacem na Wyspie i bez wątpienia stanowi najważniejszą budowlą Łazienek Królewskich. W XVII wieku pełnił funkcję łaźni Stanisława Lubomirskiego marszałka koronnego. Za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego stał się jednym z najpiękniejszych i najokazalszych budowli pałacowych w Warszawie. Co ciekawe, Pałac na Wodzie ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie stał się inspiracją do określania całego kompleksu u podnóży Zamku Ujazdowskiego mianem Łazienek Królewskich.

 

Stara Oranżeria

 

To jedna z najbardziej znanych łazienkowskich budowli. Niegdyś pełniła funkcję przechowalni egzotycznych drzewek, z czasem stała się miejscem, w którym zgromadzono repliki najsłynniejszych antycznych rzeźb oraz dzieła polskich artystów. Jest tutaj także jeden z niewielu w Europie XVIII-wiecznych teatrów dworskich, czyli Teatr Królewski.

 

Ermitaż

 

Bez wątpienia jeden z ciekawszych budynków w Łazienkach Królewskich. Powstał jako miejsce wytchnienia i relaksu. Zlokalizowany wśród drzew w północnej części ogrodu kwadratowy pawilon pochodzi z XVII wieku. Za czasów Stanisława Augusta Ermitaż został przebudowany i przystosowany do warunków mieszkalnych. Zatrzymywała się w nim przyjaciółka króla Henrietta Zofia Lullier.

 

Wybierając się na spacer do Łazienek Królewskich, warto również odwiedzić Amfiteatr, Pałac Myślewicki oraz Wielką Oficynę.

 

Artykuły
data dodania
2020-05-29 16:30:44

Zmęczone stopy to powszechny problem, z którym spotyka się niemal połowa dorosłego społeczeństwa. Ofiarami tej dolegliwości są głównie kobiety. Niewydolność żylna, która jest bezpośrednią przyczyną bólu stóp, prowadzi do powstawania trwałyc...

data dodania
2020-04-29 13:00:22
Płyty indukcyjne to aktualnie coraz bardziej popularny element wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni. Ich główna zaleta? Pozwalają na przygotowanie smacznego posiłku w o wiele krótszym czasie niż w przypadku tradycyjnych kuchni gazowych i e...
data dodania
2020-04-30 17:03:50

Stare meble potrafią wnieść do mieszkania specyficzny klimat i nadać wnętrzu charakteru. Unikatowe, oryginalne, niespotykane - miłośnicy mebli w stylu vintage z pewnością zgodzą się z tymi określeniami.

 

Możesz samodzielnie zm...

Zobacz wszystkie artykuły