(85) 307 00 12
Tu jesteś
/ Strona Główna / Artykuły /     Agat, jaspis, perły, akwamaryn - jakich kamieni użyć podczas tworzenia biżuterii?

Agat, jaspis, perły, akwamaryn - jakich kamieni użyć podczas tworzenia biżuterii?

data dodania
2019-08-09 17:12:35

Jako początkujący twórcy biżuteryjni zwykle najpierw sięgamy po kolorowe, szklane lub plastikowe koraliki, z których powstaje np. prosta, acz ciesząca oko bransoletka. Z czasem jednak, wraz ze wzrostem naszych umiejętności, pragniemy realizować bardziej wymyślne i złożone projekty. Wkładając w swoje dzieła znacznie więcej pracy, zależy nam również na podniesieniu trwałości i jakości naszych wyrobów. W związku z tym zaczynamy sięgać po lepszej jakości komponenty, takie jak półprodukty srebrne czy kamienie szlachetne.

 

Wykorzystywanie naturalnych kamieni w tworzeniu biżuterii przydaje projektom szlachetności, wyrazistości i nadaje znaczenie symboliczne, a według niektórych wierzeń, również lecznicze. Na rynku dostępny jest jednak bogaty wybór tego rodzaju ozdób. Jakimi kamieniami warto się zainteresować na wstępie?

 

Kamienie szlachetne i ich właściwości

 

Jednym z ciekawszych kamieni naturalnych jest jaspis. Posiada on morskie pochodzenie, jest nieprzeźroczysty i lekko szklisty. Występuje w wielu wzorzystych lub jednolitych odmianach (np. picasso jaspis czy jaspis cesarski) oraz kolorach (zależnych od minerałów stanowiących domieszkę), co daje naprawdę duże pole do popisu dla twórców biżuterii. W ezoteryce jaspis znany jest jako amulet szczęścia i przywracający równowagę. Działa ochronnie i redukuje stres.

 

Nie mniej ciekawy i tajemniczy zdaje się być labradoryt. Jego tęczowa, metaliczna barwa, mieni się niczym benzyna – odnajdziemy w niej złoto, zieleń, fiolet, niebieski czy szarość. W litoterapii uznawany jest za kamień, który np. przynosi ulgę w chorobach kości i stawów. Co więcej, labradoryt uchodzi za kamień znoszący stany niepokoju, pomagający uwolnić się od nałogów, przynoszący pozytywną energię i dodający odwagi.

 

Agat z kolei to powstający w wulkanach półszlachetny minerał charakteryzujący się strukturą warstwową i intensywną, bogatą kolorystyką. Agat przywraca równowagę we wszystkich aspektach życia, zarówno w sferze intelektualnej, emocjonalnej, jak i fizycznej. W litoterapii stosowany jest np. w zwalczaniu problemów skórnych.

 

 

Akwamaryn jest odmianą berylu występującą w bladozielonym i niebieskim kolorze. Jego subtelna, chłodna barwa sprawia, iż idealnie komponuje się ze srebrem. Akwamaryn to według symboliki idealna ozdoba dla nieśmiałych osób, gdyż wzmacnia odwagę. Co więcej, akwamaryn działa również oczyszczająco (na ciało i ducha), odstresowująco, zwalcza alergie i stany depresyjne.

 

Perły są bardzo wyjątkowe, gdyż jako jedyne mają pochodzenie organiczne (najczęściej wytwarzają je małże i ostrygi). Cenione w jubilerstwie od wieków, ciągle zachwycają swym pięknem. W ezoteryce nazywane są również łzami aniołów, symbolizując mądrość, czystość, a także niewinność i uczciwość. Wierzono, iż wspomagają płodność i wzmacniają psychikę. Uznaje się również, iż perły posiadają wiele prozdrowotnych właściwości, w tym nawet antyrakowych. Niezależnie od wierzeń, sznur pereł czy naszyjnik, w którym występuje kamea z masy perłowej to pełna ponadczasowej elegancji i klasy biżuteria, którą warto mieć w swojej kolekcji.

 

Kamienie w biżuterii – forma i zastosowanie

 

Twórcy biżuterii wykorzystują kamienie naturalne w kilku formach. Najczęściej spotyka się różnej wielkości koraliki, z których można zrobić na przykład bardzo modny pierścionek z koralików oraz kaboszony, szczególne popularne w hafcie koralikowym czy technice sutasz. Bardzo efektowne są również gotowe przywieszki z kamieniami naturalnymi.

 

Poszukując inspiracji warto zaglądać na tematyczne portale, jak np. blog Korallo, zrzeszające biżuteryjnych pasjonatów. Twórcze środowisko z pewnością pobudzi naszą kreatywność. Tworząc biżuterię, zainspirować się można dosłownie wszystkim, a kamienie to różnorodne i wyjątkowe ozdoby dające wiele możliwości i stwarzające duże pole do popisów twórczych.

 

Artykuły
data dodania
2020-01-29 16:36:59

Hale stalowe są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki, takich jak rolnictwo oraz przemysł. Ich wysoka użyteczność i pozostałe cechy konstrukcyjne sprawiają, że mogą one pełnić wiele funkcji w przedsiębiorstwach trudniących...

data dodania
2020-01-28 16:53:13

Poprawny montaż obróbek blacharskich jest niezbędny do poprawnego funkcjonowania domu. Montuje się je m.in. w okolicach komina, okapu i kosza. Najpopularniejszym tworzywem używanym do ich produkcji jest blacha. Sprawdź, co jeszcze warto wie...

data dodania
2020-01-27 16:29:05

W okresie zimowym nie tylko ruch samochodów jest utrudniony, ale także poruszanie się pieszych może powodować wiele nieszczęśliwych wypadków. Zdarza się, że idziemy po chodniku, który jest nieodśnieżony i oblodzony. Upadek na śliskiej nawie...

Zobacz wszystkie artykuły